czwartek, 5 grudnia 2013

9,65% zysku na obligacjach firmy farmaceutycznej Polfa z minimalnym zapisem 1000 zł


Ofert obligacji ciągle przybywa, więc mamy w czym wybierać. Najnowszą ofertą jaką mamy do wyboru, obok wciąż aktywnych o których informowałem wczoraj w rankingu lokat, jest też kolejna propozycja firmy z jeszcze jednej branży, której jak dotąd nie było a mianowicie farmakologicznej.

Wokół obligacji korporacyjnych urósł mit, że to oferta dla bogaczy co ze szczególnym upodobaniem lubią podkreślać fundusze obligacji. W końcu korporacja to olbrzymia firma a więc zarządzająca olbrzymim majątkiem czyli jeśli ktoś chce brać udział w zyskach sam musi być krezusem.

Stąd fundusze obligacji reklamują się najczęściej tak: U nas obligacje są dla każdego i minimalna kwota zapisu zredukowana została tylko do 5.000 zł. I biorą za to opłatę. Tymczasem spółka Polfa publicznie obala ten mit oferują dla każdego obligacje już za... 1000 zł!

To oczywiście rzadkość ale fakt faktem, nie trzeba wcale kupować funduszy, które dodatkowo pobierają liczne opłaty za zarządzanie, wejście, wyjście i całą gamę innych, do których kiedyś miałem jeszcze cierpliwość by je wszystkie wypisać w jednym długim artykule. Wystarczy zgłosić chęć zakupu i nie poniesie się kosztów ani na wejściu, ani na wyjściu ani nawet w trakcie, jeśli przetrzymamy je do końca.

Ciekawa oferta obligacji
Mamy zatem ofertę obligacji za tyle ile wymagają standardowe lokaty bankowe. A przy tym oprocentowanie nie wynosi 3-4% jak zdecydowana większość lokat z wczorajszego rankingu a znacznie więcej bo blisko 10%! Dokładniej Polfa oferuje marżę w wysokości 7% do której trzeba dodać trzymiesięczny WIBOR.

WIBOR3M dziś wynosi 2,65% a więc dodając do tego marżę otrzymujemy stawkę 9,65% a jest to zysk, jaki te obligacje oferują na start. Jeśli WIBOR pójdzie w górę, zysk może być jeszcze większy (a przecież jeszcze dwa lata temu był on na poziomie ponad 5%) jeśli zaś w dół, może być mniejszy ale i tak raczej nie spadnie poniżej 9%.

Co więcej obligacje mają być wprowadzone na Catalyst. Będzie zatem można je sprzedać w razie potrzeby. Dla wielu to warunek konieczny zakupu obligacji, wentyl bezpieczeństwa na wypadek kłopotów firmy, bowiem obligacje te mają trwać przez 3 lata, a to dość długi okres czasu.

Jakby tych zalet było mało mamy tutaj także zabezpieczenie chociaż jest ono ustanowione tylko na znaku towarowym Polfa. Szczegóły można znaleźć w  memorandum informacyjnym zawierającym bagatela... 250 stron.

Obligacje dla każdego za jedyne 1000 zł

Reasumując mamy ofertę publiczną, która bije na głowę wszystkie ostatnie oferty publiczne firm jak Orlen (WIBOR 6M + 1,50%) Getin (zysk WIBOR6M + 2,75% o czym dziś na FpG)  czy Kruk (WIBOR3M + 4,00%). Ale nic dziwnego, bowiem ryzyko jest tutaj większe.

Jest jednak nieporównanie mniejsze od firm oferujących 15% zysku a są wypłacalne. Firma faktoringowa, o której pisałem w artykule Pakt z diabłem, wypłaciła w piątek już drugi kupon odsetkowy bez problemów. 

5 komentarzy:

 1. Witam,
  Właśnie wysłałem mailowo zapytanie Invista DM o treści:

  Wyrażam chęć zapisu na ... Obligacji serii C- Polf-y S.A. o wartości nominalnej 1.000 zł każda i cenie emisyjnej jednej obligacji równej wartości nominalnej i wynoszącej 1.000 zł drogą mailowa.

  Czy wystarczy wysłać do Państwa, zgodnie z warunkami memorandum, dotyczący zapisów drogą mailową czyli tzw. elektroniczny nośnik informacji. Następujace dokumenty:

  -Podpisany skan wypełnionego załącznika nr 5 z Rozdziału VI memo. W późniejszym terinie przesłany pocztą/osobiście go w 3 oryginalnych egzemplarzach.
  -Podpisaną dyspozycję deponowania Obligacji C spółki Polfa S.A. na rachunku papierów wartościowych w danym biurze maklerski.
  -Skan dowodu osobistego

  Proszę o potwierdzeni powyzszych 3 wymaganych dokumętów i przesłanie numeru rachunku na którym należy zdeponować równowartość .. obligacji, czyli .. tyś. zł.- Ciekawe co odpiszą? W memorandum jest taka mozliwość, a wiec czemu nie spróbować. A Ty jak się zapisaleś?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli pytanie jest do autora, to nie zapisałem się. To jest mimo wszystko oferta publiczna co jej największą wadą. Mam teraz na oku inną firmę, o której jutro będzie artykuł na PP2. I najprawdopodobniej to właśnie ją zakupię.

   Usuń
 2. Dlaczego piszesz, że oferta publiczna tych obligacji jest wadą? Możesz to rozwinąć?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odpowiedź znajdziesz tutaj
   http://polakcandwa.blogspot.com/2013/12/nowa-oferta-obligacji-branzy-pozyczkowej.html

   Usuń
 3. Dziękuje serdecznie za informacje. Dostałem poniższe info od DM:

  Witam,
  Zgodnie z tym co Pan napisał, należy wysłać do nas skany wymienionych przez Pana dokumentów, niezwłocznie wysłać oryginały pocztą tradycyjną priorytetem, oraz dokonać przelew na kwotę podaną w formularzu zapisu, aby do jutra środki znalazły się w Domu Maklerskim Invista na rachunku.

  Jeśli chodzi o deponowanie, to w dyspozycji deponowania podaje Pan swój nr rachunku inwestycyjnego (jest to dobrowolne), jeśli Pan go nie poda, obligacje będą deponowane u Sponsora Emisji.

  Pozdrawiam,
  MAJ

  OdpowiedzUsuń