środa, 16 grudnia 2015

Bardzo atrakcyjna oferta inwestycyjna dla wymagających


W poniedziałek na FpG opisałem kolejny, dziewiąty już wykup obligacji. Ale chociaż obligacje w dalszym ciągu są wiodącą alternatywą do lokat, to jednak od tego roku większą uwagę zwracam na inne inwestycje, przynoszące wyższe stopy zwrotu.

Jedną z nich jest inwestycja w akcje z możliwością wykupu, na którą zdecydowałem się niedawno. Ryzyko jest praktycznie takie samo, a gwarantowana stopa zwrotu na poziomie 15%.

Nieoczekiwanie znów pojawiła się możliwość tego typu inwestycji, przy czym gwarantowana stopa zwrotu jest dziś wyższa i wynosi 20% lub 25%, w zależności od wyboru jednej z dwu wersji umowy.
20% - dostanie inwestor, który będzie chciał od 1 lipca 2016 posiadać prawo do zawezwania do odkupu akcji przez spółkę, a więc już prawie za pół roku. Taka wersja była prezentowana w wakacje w artykule Paraobligacje czyli w poszukiwaniu nowych alternatyw.

25% - dostanie inwestor, który zgodzi się na prawo do zawezwania do odkupu akcji dopiero po 30 miesiącach, a więc dopiero po 30 miesiącach. Jest także możliwość odkupu przez spółkę już 1 lipca 2016, ale tylko w przypadku, gdy taką chęć wyrazi spółka.

Druga opcja jest więc bardziej ryzykowna, bowiem teoretycznie potrwa 5 razy dłużej, a to już bardzo długi czas. Szczegóły oferty prezentowałem już w artykułach Psychologia tłumu czyli wyjść poza schemat LBO oraz Kiedy akcje mogą być lepsze od obligacji.

Dla przypomnienia spółka zajmuje się produkcją najnowocześniejszych turbin wiatrowych o pionowej osi obotu. Użyty tutaj aktywny sposób sterowania łopat pozwala na niezależność od kierunku wiatru i daje niespotykaną dotąd 55% skuteczność.

Ostatnio inwestorzy dostali od spółki nowe dane finansowe, które pozwalają patrzeć pozytywnie na rozwój spółki. Mimo to i tak uważam, że bezpieczniej jest wybrać opcję na pół roku kosztem mniejszego, a i tak atrakcyjnego zysku.

Jedna rzecz się jednak diametralnie zmieniła z punktu widzenia inwestora. Mamy wyższy zysk, mamy krótszy okres inwestycji, ale zmienił się minimalny zapis. Dziś próg wejścia jest dużo wyższy i wynosi aż 100 tys zł czyli tyle ile Lion's bank. Ściślej do zakupu jest 25 tys akcji po cenie emisyjnej 4.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz