poniedziałek, 28 grudnia 2015

Nowa oferta krótkoterminowej obligacji z branży motoryzacyjnej


Omówiona w poprzednim poście oferta paraobligacji była bardzo atrakcyjna, ale minimalna kwota zbyt zaporowa. Co prawda czas trwania inwestycji jest bardzo krótki, ale nie każdy posiada tak dużą kwotę, a nawet jeśli ma, to nie chce wkładać jej do jednego koszyka.

Warto zatem omówić jakąś nową propozycję inwestycji o dziesięć razy mniejszej kwocie na wejściu. W końcu inwestycje wiążą się z ryzykiem i wydaje się, że lepiej jest porozrzucać swoje środki na kilka inwestycji. 

Oczywiście każdy inwestor jest inny, ma inne podejście, które też ulega zmianie wraz z doświadczeniem a także panującą sytuacją na rynku. Najlepiej po prostu jest mieć porównanie kilku inwestycji i wybrać to co uznajemy za najlepsze.

Flota samochodowa Źródło: linkedin.pl
W chwili obecnej trwają zapisy na emisję spółki z branży motoryzacyjnej. Ma ona aspiracje do zajęcia znaczącej pozycji w segmencie Car Fleet Management. Oferuje wynajem swoich samochodów na wszystkie możliwe okresy: krótko-, średnio- oraz długoterminowe.

Samochody są wynajmowane z pełnym ubezpieczeniem. Tylko krótoterminowy wynajem uwzględnia nielimitowayny przebieg przez cały okres najmu. Pozostałe dwa okresy są dopasowywane do potrzeb klienta.

Środki zebrane z opisywanej dziś emisji mają być przeznaczone na przejęcie dwóch dużych branżowych podmiotów oraz zwiększenie floty krótko- i długoterminowej pod celowe zapotrzebowanie rynku, te bowiem są najbardziej popularne.

Na co może liczyć inwestor, przekazujący swoje środki spółce. O niedużej, bo wabikowej kwocie na wejściu wspominałem już na początku. Kluczowy jest oczywiście czas trwania, a ten jest całkiem przyjemny, bo zaledwie 12 miesięczny okres inwestycji z typową bo kwartalną płatnością odsetek.

Oprocentowanie trzeba uznać za atrakcyjne, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę dobre wyniki finansowe spółki. Za trzy pierwsze kwartały bieżącego roku, firma wypracowała już ponad dwa miliony zysku netto, przy ponad 17 milionach przychodu. 

Co z zabezpieczeniem? Obligacje zostaną zabezpieczone w 30 dni od momentu przydziału obligacji. I fakt faktem jest to najlepsze zabezpieczenie z możliwych: oświadczenie emitenta o poddaniu się egzekucji, czyli sławne trzy siódemki oraz trzy hipoteki do łącznej kwoty stanowiącej 150% wartości emisji.

Na zakończenie warto dodać, że to dopiero seria B, spółka zatem wyemitowała dotąd jedną serię. To też należy brać pod uwagę, są bowiem spółki które nie mają umiaru i robią emisję za emisją.

Dla osób które w komentarzach czasami zadają pytanie dlaczego nie podaję nazwy spółki w tego typu wpisach przypominam, że jest to emisja prywatna. A to oznacza między innymi, że oferta jest limitowana i może być adresowana tylko do 149 inwestorów. 
 

13 komentarzy:

 1. Nawet jak oferta jest limitowana - to po co ukrywać nazwę spółki - raczej warunki umowy powinny być znane tylko osobom które zrobią zapis zakupu na obligacje -?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nikt nie ukrywa nazwy, to jest oferta prywatna, więc z definicji nazwy nie wolno podawać.

   Usuń
 2. nie piszcie cwaniaczki o obligcjach tez szukałem alternatywy przez ponad trzy lata na kataliscie dobrze szlo oprocentowanie prawie na kazdej serii ponad 10 procent az nadszedł dzien w którym spolka fojud maila obligacyje zabezpieczone na razie dostalem jedna trzecia z podstawowej kasy jeszcze jedna trzecia jest od trzech lat zablokowana w sadzie i moze kiedy ja sie dostanie ale kiedy tego nie wie nawet prowadzacy wystarczyla jedna spoleczka aby mimo zakupu wielu firm ta jedna zabrala dotychczasowe zarobki i troche kapitalu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobra... Nie zapominaj, że od tamtego czasu Twojej "inwestycji" zmieniła się ustawa. Poza tym idę o zakład, że jeśli spółka notowana była na catalyst, to jeśli była okazja na zbycie to procent Ci dalej pasował... Także nie pisz, że jesteś stratny bo "cośtam". Albo bierze się stałokuponowe obligi Spółek, albo liczy na "teoretycznie" wyższy zysk z emisji Catalystowych, zapominając przy tym, że ci co wiedzą coś o rynku szybko się takich pozbywaja.

   Usuń
 3. Czy ktoś się na to pisze czy unikacie?
  Trochę mała firma, z dużymi czy wyimaginowanymi aspiracjami?

  R

  OdpowiedzUsuń
 4. Z tego co się doczytałem, to spółka już notowana na NC. Wyniki finansowe są ogólnie dostępne. Od ich ostatniej emisji bardzo mocno urośli. Wydaje mi się, że są jedną z największych firm tego rodzaju w kraju.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja sobie kilka wziąłem... Obserwując sytuację i to co się bedzie działo na rynku bankowym, wolę żeby moje pieniądze pracowały dla mnie, nie na podatki dla instytucji...

  AK

  OdpowiedzUsuń
 6. No i co? Ja też wziąłem i dziś przyszło info o zmianach terminu zapisu. Czy to oznacza że mieli za mało chętnych? I Czy w tej sytuacji nie lepiej wycofać się (o ile można)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Próbują zebrać minimum 4 mln z rynku kiedy przy serii A udało im się tylko zebrać ok. 1 mln. Ja mam zamiar złożyć zapis na 1 szt oblig., Spółka się rozwija, papiery na rok więc ryzyko tez nie jest wielkie. Natomiast mam pytanie do Polcana, zabezpieczenie w postaci hipoteki zostanie ustanowione w ciągu 30 dni daty przydziału. W warunkach emisji jest zapis, że Emitent ponosi odpowiedzialność za prawidłowość i skuteczność ustanowienia zabezpieczenia. Z ciekawości jak można prawnie wyegzekwować jeśli takie zabezpieczenie nie zostanie ustanowione?

   Usuń
  2. Z tego co mi wiadomo, to misja została przedłużona ze względu na fakt, że Emitentem są zainteresowane Towarzystwa Funduszy Inwystycyjnych.

   Próg minimum 4 mln nie jest duży przy takim zainteresowaniu, a co ważniejsze zabezpieczeniu emisji ( łączna wartość 40 mln).

   Co do kwestii terminu 30 dni to też nie jest przypadkowe. Spółka publiczna notowana na tzw. ”małej giełdzie” jakim jest New Connect, jest w pełni transparentna i nie mogłaby pozwolić sobie na jakiekolwiek nieprawidłowości, gdyż rynek bezwzględnie potraktowałby taką sytuację.

   Spółka pewnie zdaje sobie z tego sprawę, więc sądzę, że nie będzie kombinować na starcie, zrazi bowiem do siebie wszystkich. Spotkałem się już z takim ustanowieniem zabezpieczeniem 30 dni po dokonaniu przydziału i nie było z tym problemu, przydziału dokonano.

   Niestety nie orientuję się na chwilę obecną jak prawnie można egzekwować przypadek, gdyby spółka nie dokonała zabezpieczenia.

   Usuń
 7. "Oprocentowanie trzeba uznać za atrakcyjne, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę dobre wyniki finansowe spółki."

  Nie podałeś tego oprocentowania, czy ja jestem ślepy? Rozumiem że to emisja prywatna, ale jaki jest sens zachwalania oprocentowania bez jego ujawniania?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Atrakcyjne oprocentowanie jest z przedziału 8-10%. Alior dawał w ubiegłym tygodniu tylko 5%, co atrakcyjną stawką na rynku obligacji nazwać nie sposób.

   Usuń