czwartek, 1 października 2015

Ciekawa oferta obligacji z branży alkoholowej


Skończyły się już zapisy na publiczną ofertę FKD. Pojawiła się jednak znów oferta, która ma możliwość stania się hitem tegorocznej jesieni. Branża jest jednym z najbardziej istotnych czynników przy doborze papierów do swojego portfela.

Otrzymuję dużo ofert. Niestety większość z nich dotyczy budowlanki czyli tej branży w której było najwięcej problemów. Nie opisuję ich zatem na blogu, a jeżeli już to w bardzo wybiórczo, sam zaś omijam branżę szerokim łukiem.

Co innego z branżą alkoholową. Jeżeli cokolwiek da się powiedzieć o Polakach, to na pewno to, że jest to kraj imprezowiczów. Nieruchomości to coś, na co mało kogo stać bez kredytu. Za to na browara zawsze się znajdą chętni, i to nawet ci będący w największych tarapatach finansowych.

O powyższym fakcie nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Jedna ze spółek z branży alkoholowej emituje właśnie obligacje dla swojej podstawowej działalności. A tą jest sprzedaż hurtowa alkoholu, w tym produktów browarniczych.

Odbiorcami tych produktów są sklepy detaliczne, które chcą sprzedawać inny produkt, niedostępny w hipermarketach. Mają one określone walory jakościowe i smakowe. Firma kończy pracę nad nowym brandem piwa puszkowanego w segmencie ekonomii. 

Jakie są parametry nowej emisji? Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na krótki okres trwania, co należy do jednego z najbardziej istotnych parametrów. Tym razem mamy bowiem do czynienia zaledwie z rocznymi obligacjami, co należy raczej do rzadkości na tym rynku.

Wyplata odsetek za to jest taka do jakiej przywykliśmy, a więc po jednej na każdą porę roku. Jeżeli zaś chodzi o minimalny zapis, co jest istotne przy dywersyfikacji ryzyka, to jest całkiem ok. Wymagany wkład pokrywa się bowiem z lokatowym wabikiem, więc będzie dostępny dla większości inwestorów.

Prognozowane wyniki finansowe emitenta

A co z zyskiem jaki spółka obiecuje dla inwestorów. Nie da się ukryć, że jest bardzo atrakcyjne. Alkohol ma potencjał sprzedaży, więc spółka jest raczej pewna wysokich obrotów. Ważny jest także fakt, emisja nie jest jakaś rekordowo wysoko bowiem spółka spodziewa się zebrać minimum pół miliona z emisji, co nie jest dużą kwotą jak na obligacje.

Zabezpieczenie jest dość solidne, gdyż wymienia się aż trzy jego rodzaje. Z jednej strony mamy zabezpieczeni na hipotece do 150% wartości nominalnej, na nieruchomości gruntowej, zabudowanej budynkami administracyjno-warsztatowymi. Na tego typu zabezpieczeniach zwykle się kończy.

Tutaj mamy jednak dwa dodatkowe zabezpieczenia. Są nimi oświadczenie o poddaniu się egzekucji w formie aktu notarialnego, a więc legendarne już trzy kosy, a także zabezpieczenie udzielone przez Prezesa zarządu w formie weksla in blanco.

Spółka chyba zakłada bardzo optymistyczny rozwój skoro poddaje się aż trzem rodzajom zabezpieczeń jednocześnie. Można mieć co prawda zastrzeżenia co do zapisu obligacje że zabezpieczenie będzie przyznane dopiero po 30 dniach od momentu zapisu.

Ostatni zapis może nieco dziwić, Pamiętamy jednak, że coś podobnego miało już miejsce w przeszłości i faktycznie takie zabezpieczenie zostało przyznane już po przydziale papierów. Niebawem przekonamy się jak się to zakończy. Będę o tym rzecz jasna pisać na blogu.

Osoby zainteresowane opisaną wyżej inwestycją i szczegółami na temat tej emisji mogą jak zwykle pisać na obligacjepp2@wp.pl

4 komentarze:

  1. Wczoraj FKD wydała komunikat że do emisji obligacji serii E nie doszło - pytanie czy kasą w płacona na nie udaną emisję wróci na wskazane konto - czy trzeba się upominać -?

    OdpowiedzUsuń
  2. Kasa wróciła już dzisiaj.Termin na zwrot to bodajże 7 dni roboczych.

    OdpowiedzUsuń
  3. Mnie też kasa wróciła z nieudanej emisji FDK - natomiast co do nowej emisji będę się zastanawiał -

    OdpowiedzUsuń