piątek, 18 września 2015

9,00% na obligacjach Fabryki Konstrukcji Drewnianych dokonującej akwizycji


Skończyły się już zapisy na opisywane w poprzednim artykule obligacje firmy pożyczkowej, czas więc na prezentację aktualnej oferty. We wrześniu rekordy popularności bije firma FKD.

Tym razem mamy do czynienia z ofertą publiczną, a więc wszystkie informacje można podać. Nie ma tutaj zwykłego ograniczenia tylko do 149 inwestorów jakie są w przypadku oferty firmy pożyczkowej. Innymi słowy ilość inwestorów jest nieograniczona.

Mowa o ofercie Fabryki Konstrukcji Drewnianych, która do końca września przyjmuje zapisy na obligacje. Co prawda jest ograniczenie co do zebranej kwoty do 10.5 mln, ale w przypadku przekroczenia tego limitu, nastąpi redukcja przydziału.


Spójrzmy najpierw na parametry emisji:
Oprocentowanie: 9,00% stałe
Czas: 2 lata
Płatność odsetek: co pół roku
Minimalny zapis: 10.000 zł
Zabezpieczenie: tak, do 150% wartości emisji
Catalyst: tak

To dość nietypowe obligacje jak na emisję publiczną. Jeżeli czas trwania jest jeszcze standardowy, to już pozostałe parametry są dość zaskakujące. Płatność co pół roku należy do rzadkości. Normą jest co kwartał, a coraz częściej można spotkać płatności co miesiąc.

Szczególnie zaskakujący jest minimalny zapis. Do tej pory normą było lokatowe 1000 zł, teraz mamy wabikowe 10.000 zł. Spółka chce jednak zebrać dość dużą kwotę, bo minimum jakie chce pozyskać to 7,5 mln.

Do plusów należy na pewno zaliczyć cel emisji. Zwykle czytamy, że środki będą przeznaczone albo na działalność bieżącą, albo na poszerzenie skali działalności. Tym razem FKD zaznacza, że zbiera kasę na akwizycję P.P.U.U. Drewit, czyli firmy produkującej meble ogrodowe i drewno klejone.

Cele są jasno określone i zakładają potrojenie przychodów
Przypomina to nieco emisję obligacji legendarnego Work Service. Wówczas również mieliśmy do czynienia z emisją, której celem była akwizycja spółki. Ściślej rzecz biorąc WS zakupił 75% udziałów w spółce IT Kontrakt co wpłynęło na zwiększenie zakresu usług.

Specjanością FKD jest budowa hal sportowych, basenów oraz budownictwo jednorodzinne. Po przejęciu firmy Drewit, spółka FKD będzie posiadać 9 suszarni, czego na dziś nie ma w ofercie. Co więcej materiał importowany jest z Niemiec,Drewit zaś posiada swój park maszynowy i zaplecze produkcyjne. 


Prezentowane wyniki finansowe pokazują wzrost zysku z każdym rokiem, co widać w powyższej tabeli. Po przejęciu spółki, dzięki rozszerzeniu działalności FKD będzie mogła rozwijać się szybciej oraz zwiększyć marżę poprzez wejście w rentowny segment rynku. 

FKD nie ukrywa, że planuje potroić swoje przychody. Obok Drewitu planowane jest także przejęcie konkurenta, który działa w obszarze budowy magazynów soli. To istotne novum, bowiem do tej pory nie było jeszcze emisji publicznej celem dokonania akwizycji.

Osoby zainteresowane inwestycją w obligacje Fabryki Konstrukcji Drewnianych mogą jak zwykle pisać na obligacjepp2@wp.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz