czwartek, 28 maja 2015

Krókoterminowa oferta obligacji spółki dokonującej przejęcia producenta


Przybywa nam w maju ciekawych ofert inwestycyjnych. Po niezwykle atrakcyjnej ofercie, którą opisałem w poprzednim wpisie, mamy nową, gdzie niewątpliwym atutem jest czas trwania.

Obligacje krótkoterminowe pojawiają się raczej rzadko. Zdecydowana większość to dwulatki, od czasu do czasu mamy także dłużej trwające papiery. Wiadomo jednak, że ze wzrostem terminu zapadalności rośnie ryzyko inwestycji.

Dlatego od dłuższego czasu w wyborze oferty staram się wyłowić takie, które trwają krócej niż standardowe 24 miesiące. Omawiana dziś oferta skraca ten okres o połowę, a więc ma potrwać zaledwie rok. Co to za spółka?

Mowa o spółce, która istnieje już od kilkunastu lat na rynku, ale ostatnio zmieniła profil działalności. W ubiegłym roku rozpoczęto tutaj prace nad wdrożeniem innowacyjnej linii napojów energetycznych. Innymi słowy dla ludzi, którzy aktywnie zajmują się sportem, lub lubią dawać sobie kopa.Według informacji jakie podaje spółka, badania opinii publicznej nowy napój o unikalnej recepturze przebił konkurencyjne napoje energetyczne obecne na rynku. Sceptycznie podchodziłbym do tego zdania, nie da się jednak ukryć, że napoje energetyczne są popularne i to nie tylko wśród ludzi związanych ze sportem.

Nowa linia napojów będzie mieć premierę niebawem, bo już w najbliższe wakacje. Co więcej spółka jest w trakcie przejmowania producenta wód mineralnych oraz napojów bezalkoholowych. Taka akwizycja z pewnością pozwoli na wykorzystanie struktur dystrybucyjnych i logistycznych.

To jest z pewnością duży plus, pokazuje bowiem jaki potencjał ma omawiana dziś spółka. Przypomina to omawianą wczoraj akwizycję Expandera przez Avivę. Z jednej strony dzięki temu przejęciu emitent obligacji będzie mieć dostęp do 2.000 punktów sprzedaży przejmowanych wód mineralnych, z drugiej jednocześnie wypromuje w tych punktach nowy napój wspomniany wyżej.

Potencjał zatem na pewno jest. A co dostanie za to obligatariusz? Jak już pisałem na początku zaledwie roczne papiery z kwartalną wypłatą odsetek, a to rzadkość na rynku obligacji. Do tego dochodzi bardzo atrakcyjne oprocentowanie.

Skąd tak dobre parametry? Celem emisji obligacji jest akwizycja producenta wód źródlanych i napojów smakowych. Ów producent jest już na rynku bardzo długo bo 40 lat, co z pewnością znacznie ułatwi ekspansję i realizację zysków. A w konsekwencji podzielenie się nim z obligatariuszem.

Zresztą sama spółka też radzi sobie dość dobrze. W rachunku zysku i strat, który widać wyżej, spółka odnotowała ponad 5 milionów zysku operacyjnego za rok ubiegły. Pierwszy kwartał tego roku też przynosi zyski, więc nie wygląda to źle.

Jeżeli chodzi o zabezpieczenie to w tym przypadku będzie ustanowiona hipoteka na nieruchomościach. W sumie hipoteka ta stanowić będzie 150% całkowitej wartości nominalnej emisji. 

Zapisy na tego typu papiery potrwają do 26 czerwca. Osoby zainteresowane inwestycją w obligacje omawianej dziś spółki mogą jak zwykle pisać na obligacjepp2@wp.pl

4 komentarze:

 1. @polcan wchodzisz w tą spółkę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czas do namysłu do piątku, potencjał jest duży. Mocno nad tym myślę...

   Usuń
 2. Ofertę jednak przedłużono do 26 czerwca.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe dlaczego ;)

  OdpowiedzUsuń