sobota, 16 maja 2015

Bardzo dobra oferta inwestycyjna z branży logistycznej


Patrząc na majowe propozycje spółek, trudno nie odnieść wrażenia, że nowi emitenci większą uwagę przywiązują do lepszych ofert. Omówiona w tym tygodniu na PP3 propozycja dewelopera zawiera w końcu aż pięć różnych rodzajów zabezpieczeń, jakby jedno było za mało.

Lepiej jednak zwracać uwagę nie na zabezpieczenia, z nich bowiem w końcu nigdy nie chcemy korzystać, lecz na spółki, które wyróżniają się dość znacznie spośród innych. Mają to być solidne firmy, które odnotowują stabilny wzrost co daje większe poczucie bezpieczeństwa.

Do takich należy spółka, która nie jest nowa, bo istnieje na rynku już od ośmiu lat .  Została nagrodzona w prestiżowym rankingu Diamenty Forbesa przedsiębiorstw, które w ostatnich trzech latach najbardziej dynamicznie zwiększały swoją wartość.

Źródło: dombud-nt.pl

Ranking ten opracowany jest na podstawie szwajcarskiej metody wyceny wartości firm z uwzględnieniem wyników finansowych i wartości majątku. Do wyceny wykorzystano między innymi wartość majątku trwałego, zapasów, należności i nakłady na inwestycje, poziom sprzedaży, zysk netto. Obligatariusze mają zresztą wgląd w wyniki: w ubiegłym roku zysk netto firmy wyniósł 4,6 mln, zaś kapitał własny firmy wynosi prawie 15 mln.

Czego może się podziewać się inwestor, który zaufa tej firmie? Pytanie podstawowe to jak długo będzie trwać inwestycja i tu odpowiedź jest prosta, standardowe dwa lata. Trudno oczekiwać by tutaj było odstępstwo od tej reguły w przypadku takiej firmy.

Za to zupełną nowością jest częstotliwość płatności odsetek. Tutaj standardem jest kwartalna płatność, od czasu do czasu przetykana półrocznymi kuponami, a sporadycznie nawet płatnością tylko raz w roku. Tymczasem omawiana dziś spółka zapowiada wypłatę odsetek co miesiąc, co będzie miłym dodatkiem do pensji:)

A co z oprocentowaniem? Jest całkiem przyzwoite jak na tak ciekawą ofertę. Jest to jednak oprocentowanie stałe. Dziś w dobie niskich stóp nieco inaczej patrzymy na oprocentowanie stałe, spodziewamy się bowiem podwyżek w dłuższej perspektywie. Ale i tak stawkę należy uznać za dobrą.

A co z minimalnym zapisem? Jest ok, mieści się w granicach przyjętych na blogu jako dopuszczalny. Nawet w przypadku obligacji uważanych za w miarę bezpieczne, także należy mieć umiar i nie pakować wszystkiego do jednego wora. Życie jest nieprzewidywalne, więc to od nas zależy jak się zabezpieczymy na przyszłość. A ostrożności nigdy dość.

Spółka zapowiada stabilne osiąganie większych niż rynek przychodów i zyskowności przy zachowaniu bezpiecznego poziomu finansowania. Za taki spółka uznaje zadłużenie, które będzie poniżej 4,2 patrząc na wskaźnik długu netto do kapitału na koniec każdego roku obrachunkowego.

Rzadko kiedy daję rekomendację. Gdyby jednak spośród obecnych dość licznych ofert miałbym wskazać jakiegoś faworyta, problemu nie byłoby z tym żadnego. Zapisy potrwają do 6 czerwca zaś zainteresowani mogą zwyczajowo pisać po szczegóły na obligacjepp2@wp.pl

1 komentarz:

  1. Po kryzysie który już powoli chyba minął choć nadal zabolał chyba najbardziej Europę i Stany Zjednoczone to teraz na wszystkich giełdach czy innych inwestycjach cena zysku będzie rosła wprost proporcjonalnie aż do następnego kryzysu. Podobno wtedy zarabia się najwięcej, ale kto tam wie kiedy on nastąpi. Ciekawostką na pewno też jest fakt, że podobno 7 lat po kryzysie wybucha wojna...

    OdpowiedzUsuń