niedziela, 15 marca 2015

Obligacje w praktyce okiem świadomego inwestora


W tym tygodniu na PP3 zaprezentowałem kilka ofert obligacji, jakie pojawiły się ostatnio na rynku. Wielokrotnie powtarzałem, że obligacje wiążą się z ryzykiem i jest to propozycja dla ludzi świadomych tego faktu, którzy wymagają czegoś więcej aniżeli 3% na lokacie.

Na forach internetowych ludzie lubią wytykać spółki, które upadły i nie zwróciły obligatariuszom środków. Rok 2015 to bez wątpienia rok wielkiego testu dla spółek. W 2013 roku wyemitowano wiele obligacji o typowej dwuletniej zapadalności. W tym roku czeka je wykup, warto więc przyglądać się jak to będzie wyglądać.

Dla ludzi zainteresowanych tematem wato polecić artykuł o wykupach na 2015 rok. Znajdziecie tam dużo ciekawych informacji na temat wszystkich spółek i ich kondycji finansowej oraz przewidywanych problemach.


W moim przypadku wykupy są dość liczne. W maju, czerwcu oraz sierpniu doczekam się testu wybranych przeze mnie spółek. Będę o tym oczywiście na bieżąco pisał na PP3, tak jak to robiłem dotąd.

Ostatnie lata dużo zmieniły w podejściu firm do oferowanych obligacji. Jeżeli w 2012 roku minimalny próg stał najczęściej na 50.000 zł i z zazdrością patrzyło się na posiadaczy obligacji, to 2013 przyniósł znaczną obniżkę do 20.000 zł. Obecny rok redukuje ten próg zaledwie do 1000 zł, czyli do poziomu wymaganego przez lokaty.

Chociaż dostałem wiele ofert w tym tygodniu, do prezentacji wybrałem takie, które mają najniższy próg z możliwych. Niżej krótkie ich przypomnienie:

1 Obligacje z branży nieruchomości
Nieruchomości mają wielu zwolenników w inwestowaniu. Jeśli wierzyć informacji tutaj, to rzekomo 90% milionerów zostało nimi dzięki inwestycjom w nieruchomości. Osobiście nie jestem zwolennikiem nieruchomości, a ogólnie branżę deweloperską raczej omijam szerokim łukiem. Niemniej jednak biorę pod uwagę szerokie spektrum odbiorców tak by każdy znalazł coś dla siebie


2 8,50% na publicznej ofercie Admiral Boats
Admiral Boats rozpoczyna serię ofert publicznych. Cenne informacje o wykupach przewidzianych na ten rok znajdziecie we wspomnianym wyżej artykule. Łatwo je znaleźć, ponieważ emitenci są zebrani alfabetycznie.


3 Obligacje z branży venture capital
Są rzeczy do których nabiera się sentymentu. Chociaż obecne obligacje Getin są mało atrakcyjne, przyglądam się im, ponieważ to od nich zaczęła się moja przygoda z obligacjami ponad 3 lata temu. O lokatach zapomina się, zaraz po ich zakończeniu, z obligacjami jest inaczej.

Podobnie jest z branżą venture capital. To właśnie te obligacje pokazały mi jak wyjść poza obligacje i zainteresować się start-upami, gdzie zysk jest większy aniżeli na obligacjach. Gdyby doba była dłuższa być może powstałby kolejny blog na ten temat, niestety nie da się prowadzić wszystkiego naraz.


4 9% na publicznej ofercie obligacji firmy Loyd
Firmę Loyd wybrałem do omówienia przede wszystkim ze względu na branżę. HR kojarzyć się będzie zawsze z Work Service, który był pierwszą zakupioną przez mną ofertą. 23% na start było zbyt kuszące by nie skorzystać.

Cztery oferty o niskim progu wejścia pozwalają na dobrą dywersyfikację, a przede wszystkim naukę praktyczną. Warto przy tym przejrzeć Memorandum w przypadku ofert publicznych czy też Propozycje Nabycia w przypadku ofert prywatnych. To tam znajdziecie wszystkie informacje na temat ryzyka oferowanych papierów.

Warto zapoznać się z podstawami

Rozpoczynając przygodę z obligacjami Work Service czytałem PNkę oraz podręcznik omawiający w przystępy sposób analizę fundamentalną, który przypominam wyżej. Pisałem zresztą o tym w artykule Analiza fundamentalna czyli badamy fundamenty naszej spółki. Skoro powierzamy nasze finanse spółce, warto dowiedzieć się jak czytać bilans, rachunek zysków i strat, czy cashflow.

Dziś inwestowanie jest łatwiejsze nie tylko ze względu na niezwykle niskie progi, ale także ze względu na niezwykłą mnogość ofert. Na blogu PP3, adresowanym do świadomego inwestora, prezentuję dużo ofert, tak by każdy mógł znaleźć to co mu odpowiada według jego skali akceptowalności ryzyka. 

Najcenniejsze jest zdobywanie doświadczenia. Hasło inwestowanie w siebie nie straciło nic na popularności. Dla zwolenników obligacji takie doświadczenie, dzięki niskiemu progowi, kosztuje dziś o wiele mniej. Pozwoli jednak w przyszłości procentować zyskami znacznie lepszymi od lokat.


12 komentarzy:

 1. Narzędzia do sprawdzania wiarygodności finansowej spółki która emituje obligacje oraz zagrożenia w inwestowaniu - wiadomo gdy spółka bankrutuje kasę w realiach Polski nie odzyskasz

  OdpowiedzUsuń
 2. A może kilka słów komentarza do upadłości EKA. Jak się powinni zachować pechowi obligatariusze?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://polakcandwa.blogspot.com/2015/02/czarny-czwartek-ekancelarii.html?showComment=1426450028081#c7973010159763798367

   Anonimowy poleca kancelarię prawną ze Stockwatch, bowiem propozycja upadłości układowej eK z redukcją zobowiązań o 75 proc. i zamiana pozostałej części na akcje jest mało ciekawa.

   Usuń
 3. Jeszcze kilka dni temu każdy stawał okoniem na propozycję rolowania, a teraz każdy będzie musiał się pofatygować, zanieść taką propozycję w zębach, i jeszcze prosić żeby zarząd ją przyjął.

  I o to moim zdaniem chodziło zarządowi, który przygotował tak "szlachetną" propozycję układową. Zmiękczenie opornych (obym miał rację).

  Tym nie mniej, czym prędzej należy własną propozycję przedstawić.

  W moim przypadku nie wchodzi w grę żadna redukcja, tym bardziej zamiana na papier toaletowy, skoro spółka twierdzi, że jest rentowna. Rolowanie i stopniowa spłata! Jeśli nie to niech czym prędzej zniknie z rynku, a pamięć o niej i zarządzie pozostanie na wieki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Niestety w Polskich warunkach obecnie jedynym rozwiązaniem moim zdaniem jest wchodzenie po minimalnych stawkach. Wtedy nawet jak jakaś spółka nie dokona wykupu to nie rozkłada to od razu całego portfela.
  FX

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powtarzam to wielokrotnie. Do niedawna podstawowym kryterium doboru był minimalny zapis. Nie tak dawno doszedł drugi, nie mniej ważny - czas trwania.

   Usuń
  2. Pytanie, czy w przypadku wpadki opłaca się cała inwestycja. Na przykład: mam obligacje 10 firm (super dywersyfikacja) po 1000 zł, każda na 9% (b.dobry %), i po 2 latach jedna firma pada. Włożyłem 10 000, w odsetkach dostałem 1800 zł, ale straciłem 1000, więc mam 800 zysku z 10 tys po 2 latach. Stopa zwrotu 4% rocznie. Są prostsze i bezpieczniejsze sposoby żeby tyle dostać.

   Usuń
  3. Pytanie warte szerszego artykułu, chociaż czysto hipotetyczne, bowiem raz inwestuje się 1000 zł a raz 20.000 zł i wszystko zależy od tego, która spółka padnie.

   W moim przypadku maksimum jakie wpakowałem było 30.000 zł, minimum to 5.000 zł. Padła jedna firma gdzie zainwestowałem 10.000 zł.

   Symulację jaką sobie zrobiłem na początku roku wyszło, że aby wyjść na zero mogłem mieć 3 defaulty, więc dwa są jeszcze dopuszczalne. Ale były to tylko szacunkowe obliczenia przy ostrym założeniu, że nie odzyskam nic, a przecież były to obligacje zabezpieczone, więc część środków być może zostaną odzyskane.

   Usuń
  4. Pewnie że przykład uproszczony, bo różne firmy i branże mają też różne ryzyko itd. Tylko żeby zrobić taką bardziej realną symulację, to trzeba mieć dużą wiedzę o księgowości i rynkach.

   Jakbyś pisał artykuł na ten temat, to proponuję jako benchmark przyjąć nie "wyjście na zero" tylko oprocentowanie z lokat. Albo ponieważ lokaty mocno się zmieniają, to jeszcze prościej stopę zwrotu z dobrego funduszu pieniężnego np. z rankingu mbanku (w tej chwili ok. 4,3% za ostatni rok).
   Czyli porównanie skuteczności inwestowania wymagającego wiedzy do skuteczności dyletanta wpłacającego automatycznie kasę na fundusz o minimalnym ryzyku.

   Usuń
 5. Polcan możesz jakoś w prostych słowach dla laika wytłumaczyć jak rozliczyć dywidendę z obligacji? Bo że 19% to ok ale czy emitent wysyła jakieś pity 8c czy sami to wypełniamy? Do tego korzystając z promocji bankowych czy banki też mają jakiś termin wysyłania pitów za bonusy przy zakładaniu kont?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dywidendę? Masz chyba na myśli odsetki kuponowe:)
   Nie, podatek odprowadzasz tylko w przypadku sprzedaży obligacji na rynku wtórnym. Od samych odsetek emitent już odprowadza podatek.
   Natomiast co do banków to o ile pamiętam jest to koniec lutego. PKO oraz Meritum wysłały PIT.

   Usuń
  2. Super wielkie dzięki, nigdzie nie mogę tego znaleźć, ale trzeba gdzieś wpisać że jest się w posiadaniu takich obligacji? Nie kojarzysz czy Idea bank i BGŻ Optima trzeba rozliczać w US?

   Usuń