sobota, 15 listopada 2014

9,20% zysku na nowej ofercie publicznej obligacji Mikrokasy


Oferta opisana w poprzednim artykule jest co prawda aktualna, ale rekordy popularności bije teraz oferta publiczna Mikrokasy. Dostaję bardzo dużo zapytań od Was więc niebawem postaram się je zebrać w osobnym artykule. Teraz zaś czas na przypomnienie samej oferty która już zdążyła utonąć w lawinie nowych artykułów na PP3.

Na blogu zwykle omawiam oferty prywatne obligacji na których nie można podawać szczegółów, te bowiem są zarezerwowane dla bezpośrednio zainteresowanych. Dziś jednak zrobimy wyjątek, tak by każdy mógł zobaczyć jak to wygląda.

Od niedawna ruszyły zapisy na najnowszą emisję popularnej firmy pożyczkowej Mikrokasa. Spółka oferuje obligacje z oprocentowaniem stałym wynoszącym 9,20%, dostępnym praktycznie dla każdego ze względu na malutką kwotę zapisu.

Minimalny zapis jak na standardowej lokacie

Parametry obligacji:
Oprocentowanie: 9,20%
Czas trwania: 2 lata
Wypłata: co kwartał
Minimalny zapis: 1.000 zł
Catalyst: tak
Zabezpieczenie: 150% wartości wyemitowanych obligacji
Wielkość emisji: 1-2 mln
Termin zapisów: 25 listopada

Jak widzimy mamy tutaj typowe parametry dla dobrej oferty. Jak w większości przypadków okres jest dwuletni, zaś obligatariusze niczym rentierzy będą otrzymywać co 3 miesiące odsetki na konto.

Minimalny zapis jest identyczny jak na standardowej lokacie, co czyni je dostępnymi dla każdego. Tak niska kwota jest rzadko spotykana w ofertach prywatnych, co nie znaczy, że tutaj się nie zdarzają. Jest jednak typowa dla ofert publicznych, bowiem tutaj kupić je może dowolna ilość inwestorów w ramach emisji.

Spółka zamierza zebrać do 2 milionów i przeznaczyć je na rozwój głównego biznesu spółki, którym jest zintensyfikowanie akcji pożyczkowej. Jest to jednak emisja publiczna i łącznie spółka zamierza pozyskać 8 milionów w I Programie Emisji.

Oprocentowanie zostało tutaj zredukowane. Mam w portfelu obligacje tej firmy, które kupowałem jeszcze w ubiegłym roku. Wówczas oferowano niemal 10%, ale od tamtego czasu WIBOR nieco spadł, więc spółka dopasowała stawkę do zmian jakie zaszły od tamtej pory.

Czytelników z pewnością najbardziej interesuje bezpieczeństwo inwestycji. Obligacje nie są tak bezpieczne jak lokaty, ale emitent odpowiada całym swoim majątkiem dla obligatariuszy. Doświadczenie uczy jednak, że ważniejsza jest wypłacalność niż poręczenia majątkiem.

Mikrokasa należy jednak do spółek bardzo aktywnych na rynku. Niedawno, bo 30 października spółka ta wykupiła swoje obligacje przed terminem na łączną kwotę 240 tys zł. Dotyczyło to nienotowanych na Catalyst obligacji serii C i D, które miały termin wykupu na koniec listopada i koniec stycznia.

Wykup jest objawem dobrego zarządzania firma. Wykupione obligacje były oprocentowane na 14%, teraz jej zobowiązania będą wynosiły 9,20% a więc mamy do czynienia z dość dużym spadkiem obsługi zadłużenia i to o 4,80 pp. Obligatariuszom to nie w smak oznacza bowiem stratę, ale dobrze świadczy o spółce.

To zresztą nie jedyny sprytny wybieg Mikrokasy. Serie A i B zostały zrolowane, dzięki czemu spółka zredukowała zobowiązania o 4,00 pp (z 14% na 10%). Mam nadzieję, że mojej serii spółka nie będzie wykupować przed czasem, płaci bowiem odsetki terminowo, a notowania na Catalyst są powyżej nominału.

Nic dziwnego. Spółka ma bardzo dobre wyniki finansowe i należy do solidnych firm. Oferta zaś wydaje się być bardzo dobra dla początkujących inwestorów, którzy mogą zaczynać od dowolnych kwot bez sprężania się na minimalny zapis.

5 komentarzy:

 1. Mi lokata w skok wołomin konczy sie w styczniu jagby teraz bez zastanowienia kupił obligacje mikrokasy
  Znam firme i prezesa który zycie by oddał aby dług spłacić obligatoriuszom

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdzie można założyć szybko i bezpłatnie konto maklerskie, najlepiej internetowo ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi zajęło niecałe 5 minut założenie konta w Alior

   Usuń
 3. Szkoda tylko ze Mikrokasa nie przeprowadza emisji obligacji przez mbak - frekwecja nadmiarowa - ostatnio firma windykacyjna Best tak przeprowadzała 60% redukcji

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam pytanie odnośnie obligacji. Złożyłem zapis na obligacje firmy. W ostatnim dniu wpłaciłem kwotę zgodnie z propozycją nabycia. Tego samego dnia , tylko wieczorem otrzymałem info od firmy , że przesunięto termin przydziału obligacji. Czy w związku z tym przysługuje mi rekompensata za przetrzymywanie gotówki w okresie przesunięcia terminów? Czy w związku ze zmianą warunków emisji/tzn przesunięciem terminów niezgodnych z PN/ mogę zrezygnować z dokonanego zapisu i żądać zwrotu wpłaty?

  OdpowiedzUsuń