wtorek, 12 sierpnia 2014

Ciekawa oferta obligacji z branży venture capital


W dalszym ciągu mamy sezon ogórkowy w pełni, więc zdecydowana większość spółek nie pozyskuje w tym okresie dodatkowego kapitału. Są jednak emitenci obligacji, którzy wykorzystują ten moment do zaoferowania papierów, dla tych którzy szukają okazji bez względu na okres.

Nic dziwnego, wielu ludzi pamięta, że ich lokaty kończą się właśnie w sezonie ogórkowym, a coś trzeba z nimi zrobić. Z drugiej strony w prezentowanym w piątek rankingu lokat na sierpień zobaczyliśmy, że wyróżniający się Idea bank, ściął nieoczekiwanie wszystkie lokaty nie tylko widoczne na stronie, ale także te w kuluarach. Nie wróży do dobrej przyszłości lokatom.

Co zatem mamy w ofercie na sierpień? Nową emisję planuje spółka z branży Venture Capital. Samą branżę opisałem szerzej w ubiegłym tygodniu w artykule Inwestowanie w najlepszych z najlepszych.

Potwierdzeniem zawartych w tamtym artykule informacji może być fakt, że omawiana dziś firma posiada w swoim portfelu spółki, które znalazły się w prestiżowym rankingu Deloitte Technology Fast 50. Ranking ten prezentuje 50 najszybciej rozwijających się spółek w regionie Europy Środkowo Wschodniej.

Cykl artykułów będzie niebawem kontynuowany, gdyż to dopiero początek dość szerokiego, a zarazem bardzo ciekawego tematu. Kto chciałby temat poznać od środka, może przyjrzeć się bliżej oferowanym obecnie papierom spółki z tej branży.

Co z parametrami oferty? Są z pewnością warte uwagi. Mamy bardzo dobry stosunek zysku do ryzyka, przy spodziewanej płatności co kwartał. Spodziewanej, gdyż obecnie mało która spółka płaci rzadziej niż co trzy miesiące.

Kolejny raz mamy do czynienia z firmą, która płaci odsetki od razu. Oznacza to, że wpłacone środki pracują od razu, bez czekania na koniec zapisów, co ma zwykle miejsce. Nie trzeba więc przetrzymywać środków na jakimś marnym koncie oprocentowanym nawet na 4%.

Jak długo będzie trwać inwestycja? Tutaj znów mamy typowy okres czyli dwa lata. Na dłuższy okres czasu raczej nie warto inwestować, gdyż jak wiadomo w dłuższej perspektywie rośnie nam ryzyko inwestycji. 24 miesiące to jeszcze w miarę dobry okres.

Na koniec zostawiłem rzecz najistotniejszą z punktu widzenia inwestora, a więc minimalny zapis. W tym przypadku też nie można się do niczego przyczepić, gdyż minimalna kwota zapisu jest najlepsza z możliwych, a więc dostępna praktycznie dla każdego inwestora.

4 komentarze:

 1. szumnie zwana firma venture capital, finansująca się drobnymi inwestorami? dziwnie to brzmi i nie zachęca. Aniołowie Biznesu powinni mieć doświadczenie i kontakty zapewniające trochę inną strukturę działania

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spółka z branży venture capital. Pula jaką spółka chce zebrać jest mała, więc nie potrzebuje szukać korporacji ani funduszów do zakupu.

   Usuń
  2. Mały kapitał zbierają małe spółki, większe spółki zbierają większy kapitał albo finansują się ze środków własnych. Ta sprawa wydaje się mało obiecująca

   Usuń
 2. Czy ktoś ma może jakieś informacje o spółce First International Traders Dom Maklerski S.A. (FIT DM)?
  Od kilku miesięcy nie realizują już dwóch kuponów odsetkowych. Ich odpowiedzi są lakoniczne (cały czas jest mowa o bliskim dokapitalizowaniu spółki) a przeszukując internet też nie natrafiam na informacje o ich kondycji finansowej. Co tym sądzicie?

  OdpowiedzUsuń