środa, 2 lipca 2014

Rynek obligacji na zakręcie czyli IAiR vs doświadczenie


Dziś zamiast nowej oferty obligacji omówimy sobie zmiany jakie zachodzą ostatnio na rynku obligacji. Opisuję je co prawda na blogu PP3, ale tematyka tamtego bloga jest dość obszerna, Arkana zaś pełnią rolę porządkującą, więc warto tutaj zebrać kwintesencję tego co tam jest omawiane.

Obligacje od kilku dobrych lat przeżywają boom. Liczba emitentów cały czas nieustannie rośnie rośnie. Z drugiej strony jak wiadomo obligacje, chociaż uznawane są za bezpieczne inwestowanie, nie są pozbawione ryzyka. 

Siłą rzeczy przy rosnącej lawinowo liczbie emisji oraz nowych firm rosnąć będzie także liczba problemów. Statystyki nie da się oszukać i wcale nie trzeba być ekspertem by to zrozumieć. Tego po prostu można się było spodziewać.Chociaż bankructw firm jest stosunkowo niewiele, ich nagromadzenie w jednym czasie powoduje zrozumiałą panikę. Rynek jest jednak jeszcze zbyt młody by obsłużyć tego typu przypadki, co z pewnością wymaga gruntownej przeróbki.
Catalyst na zakręcie czyli prawo rządzi się własnymi prawami
 

Kłopoty ze zwrotem zainwestowanego kapitału wcale nie muszą oznaczać, że inwestor musi się pogodzić z całkowitą stratą. O tym była mowa w:
Vedia mimo problemów spłaca obligacje


Zarząd giełdy zdaje sobie jednak sprawę, że incydenty z problematycznymi firmami roznoszą się z głośnym echem wśród środowiska inwestorów, więc wprowadziła nowy instytut, który pomoże początkującym inwestorom w wyborze dobrych obligacji.
Rynek obligacji do przeróbki czyli powstaje Instytut Analiz i Ratingu


Jakkolwiek to może pomóc w dalszym ciągu powinniśmy sami dbać o nasze interesy a nie liczyć na nowo powoływane instytucje. O tym była mowa 
Dywersyfikacja a korelacja czyli optymalny dobór obligacji do portfela


Pomóc nam w tym może uważna analiza nie tylko najbardziej popularnych sprawozdań jak rachunek zysków i strat czy bilans. Nie mniej ważny jest także cashflow, gdyż analiza wariantów może istotnie wskazać z jakiego typu spółką mamy do czynienia i ułatwić rozsądny wybór spółki do portfela.
Analiza fundamentalna: cashflow - warianty pozytywne
Analiza fundamentalna: cashflow - warianty nie zawsze negaywne

Omówienie analizy fundamentalnej znajdziecie wkrótce w nowej zakładce Dla zaawansowanych. Na razie dodano zakładkę Dla początkujących.

Jak widzimy rynek obligacji znalazł się na zakręcie. Zakręt taki może być niebezpieczny i niektórzy mogą z niego wylecieć. Za zakrętem będzie znów można wyjść na prostą, a tam będzie można znów nabrać dobrego przyspieszenia. Niektórzy będą być może korzystać z IAiR, większość jednak zapewne skorzysta z własnego doświadczenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz