sobota, 7 czerwca 2014

Atrakcyjna oferta spółki z branży pożyczkowej


W tym tygodniu zaprezentowałem trzy różne propozycje obligacji korporacyjnych jakie na czerwiec przygotowali różni emitenci. Najwięcej dają zarobić na obligacje firmy z branży pożyczkowej. A tej branży chyba przedstawiać nikomu nie trzeba.

Ponieważ branża pożyczkowa w dalszym ciągu należy do atrakcyjnych, rodzi się pokusa by brać każdą firmę jaka tylko się pojawi. Ale konstruując swój portfel obligacji nie należy z tym przesadzać. W moim portfelu to najczęstsza branża, ale dwie spółki w zupełności wystarczą.

Jeśli jednak ktoś jeszcze nie ma papierów takiej spółki, może rozważyć zakup omawianej dziś oferty. Spółka niedawno emitowała pierwszą serię i obecnie przymierza się do drugiej. Widać że szybko się uczy i wyciąga odpowiednie wnioski tak jak przewidywałem w poprzednim wpisie.


Pierwszy kupon był bardzo atrakcyjny. Przypomnijmy, że oprocentowanie jakie zaoferowano było tak atrakcyjne, że wielu inwestorów podeszło do emisji bardzo nieufnie. Tego poglądu spółka wcale nie podzielała, twierdząc że jest w stanie zaoferować nawet wyższy kupon odsetkowy.

Biorąc pod uwagę fakt, że Kredyty Chwilówki inwestorom oferowały niedawno 35% zysku  pokazuje tylko jaki potencjał tkwi w firmach pożyczkowych. Fakt faktem, spółka szybko się uczy i obecnie zmieniły się parametry drugiej serii.

Jak było do przewidzenia kupon odsetkowy zmniejszono o dwa punkty procentowe. To było do przewidzenia, widać spółka zdążyła już zapoznać się z  realiami rynku obligacji i dopasowała swoją ofertę do standardów jakie tutaj panują.

Mamy zatem mniejszy zysk niż pierwsi inwestorzy, ale w dalszym ciągu należy on do atrakcyjnych. Okres trwania też warto wziąć pod uwagę jest bowiem krótszy od standardowego. Większość firm pożyczkowych oferuje swoje papiery na 18 miesięcy i tak też jest w tym przypadku. A jak wiadomo im krócej, tym mniejsze ryzyko.

Odsetki jak w zdecydowanej większości przypadków będzie wypłacany co kwartał. Jeszcze dwa lata temu było to atrakcją, gdyż zdecydowana większość opisywanych obligacji miała wypłatę co pół roku. Dziś jest na odwrót, sześciomiesięczny kupon należy do rzadkości, a trzymiesięczny stał się standardem.

Obok redukcji oprocentowania, zredukowano także skalę emisji. Piewrsza oferta nie sprzedała się w całości. Powód był prosty, inwestorzy uznali, że spółka oferuje za dużo i z definicji jest ryzykowna. W efekcie rozplanowano wszystko inaczej i obecnie skalę emisji zredukowano pięciokrotnie.

To duży plus, mamy bowiem do czynienia z malutką emisyjką przy wciąż atrakcyjnym oprocentowaniu. Spółka nie zamierza się nadmiernie zadłużać, stała się bardziej ostrożna i stawia na częstsze relacje z inwestorami. Elastyczność w biznesie i dopasowywanie się do realiów to z pewnością cecha, która przydaje się w zmiennych warunkach rynku.

4 komentarze:

 1. Czy obligacje spółdzielcze są bezpieczniejsze od korporacyjnych? chodzi mi np. o te http://obligacje.pl/front/share/cartView/id/69/6.45

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Generalnie tak, ale mało kto na nie patrzy bowiem są bardzo nisko oprocentowane, nie mówiąc już o niebywale rzadkiej płatności, raz w roku, co się nigdy nie zdarza w przypadku obligacji korporacyjnych, i niebywale długim okresie trwania - wystarczy spojrzeć na kod obligacji WAW0922 by machnąć na nie ręką.

   Usuń
  2. dzięki za odpowiedź, mógłbyś powiedzieć czy korzystasz z jakichś serwisów do analizy fundamentalnej spółek lub jak oceniasz ryzyko inwestycji w daną spółkę (czym się kierujesz)

   może jest taka strona z ratingiem obligacji, ale jakoś na nią nie trafiłem

   Usuń
  3. Nie, po prostu analiza fundamentalna to ulubiona lektura spośród finansów.

   Czym się kieruje to zbyt rozległe pytanie by zawrzeć je w krótkiej odpowiedzi. To akurat ewoluuje cały czas, inaczej patrzyłem na początku, inaczej jeszcze rok temu, a inaczej dziś

   Podobnie różnie jest z ludźmi. Opisywane w artykule na pewno obligacje na pewno nie są dla początkujących. Oferują bardzo dobre oprocentowanie, ale nie są bez ryzyka, więc to raczej propozycja dla ludzi, którzy lubią poczuć adrenalinę.

   Dla ostrożnych są dwie pozostałe propozycje opisane na PP3. Ale oczywiście zysk za to będzie mniejszy.

   Usuń