niedziela, 6 kwietnia 2014

Kolejna oferta obligacji z branży windykacyjnej


W kwietniu wracają do gry znani i uznani emitenci z nowymi ofertami. Wielu inwestorów, którzy zajmują się obligacjami już od dłuższego czasu często wracają do tych sprawdzonych emitentów i albo kupują ponownie tę sama firmę, albo rolują stare serie.

Windykacja to najczęściej kupowana przeze mnie branża. Wystarczy chociażby przypomnieć pierwszy wykup firmy EGB o czym pisałem tutaj. Jak na windykatorów przystało nigdy nie przytrafiła im się nawet najmniejsza wpadka, wszytko jest zawsze w terminie niczym w szwajcarskim zegarku.

Tym razem mamy do czynienia z emitentem, który należy do bardzo aktywnych uczestników rynku obligacji. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że znają tutaj już wszystko . Jakie tym razem są parametry?

Wszystko obraca się praktycznie w obrębie średniej. Mamy zatem papiery na okres dwóch i pół roku. Obligatariusze będą przy tym dostawać odsetki co kwartał czyli łącznie mogą liczyć na 10 wypłat na rachunek maklerski.

Wypłata na rachunek maklerski oznacza rzecz jasna, że obligacje te będą notowane na Catalyst. A skoro będą na rynku wtórnym, to wcale nie trzeba środków blokować na dwuletni okres. W razie potrzeby będzie można sprzedać je używając do tego rachunku maklerskiego, w końcu do tego on służy.

Jest to tym bardziej istotne, że minimalna wymagana kwota jest nieco wyższa od tej do jakiej zdążyliśmy ostatnio przywyknąć. Nie jest jednak jakoś szczególnie wygórowana, jest całkiem w porządku. To raczej inni emitenci nas rozpieszczają i ciągle obniżają minimalny próg wejściowy.

Oprocentowanie jest zmienne czyli oparte o wskaźnik WIBOR, ale kolejny raz mamy tutaj do czynienia z blokadą dolnej i górnej granicy. Widełki są jednak na tyle rozpięte, że w przypadku wzrostu stawki WIBOR da się zarobić lepiej i wyjść z większym zyskiem niż w przypadku oprocentowania stałego.

Warto tutaj nadmienić fakt, że spółka systematycznie obniża marżę. Dla firmy oznacza to mniejsze koszty długu, a więc bardziej stabilną sytuację finansową. Kolejny raz wielkość emisji nie jest duża, lecz dopasowana do bieżących potrzeb.

Jakie są te bieżące potrzeby innymi słowy na co spółka potrzebuje zbierać kasę z emisji obligacji? Tym razem emisja jest dedykowana na zakup portfela z branży telekomunikacyjnej. Co to oznacza zostało już wyjaśnione przy okazji ostatniego opisu obligacji z tej branży.

Jako że posiadam obligacje tej firmy w prywatnym portfelu muszę przyznać, że jako jedna z nielicznych przysyła na maila newsletter inwestora. Można w nim przeczytać o zwiększaniu zysków firmy za ostatni kwartał ubiegłego roku i zresztą za cały rok 2013, a więc finansowo spółka stoi dobrze. 

Newsletter zawiera także info o działaniach spółki oraz o sytuacji na rynku consumer finance. Toi miły ukłon w stronę inwestora, nie trzeba niczego wyszukiwać. Na deser mamy załączony kalendarz inwestora informujący o kolejnych raportach i wypłatach odsetek. Aż szkoda że inne spółki nie mają takiego zwyczaju.

8 komentarzy:

 1. Cześć czy mógłbyś wskazać link do wpisu (jeśli istnieje) lub opisać od podstaw: jak kupować obligacje korporacyjne? Jestem w tym zielony, do tej pory zakładałem jedynie lokaty w bankach. Potrzebował bym informacji jak to zrobić krok po kroku tzn. czy potrzebny jest mi do tego rachunek maklerski (a może nie jest?), jeśli tak to gdzie założyć, jak kupować obligacje na catalyst, a jak na rynku pierwotnym (technicznie - na jakiej stronie, czy w jakim domu maklerskim). Możliwe, że nie tylko ja jestem żółtodziobem w dziedzinie zakupu obligacji :) Jeżeli uważasz, że to zbyt czasochłonne/pracochłonne to zrozumiem. Być może są gdzieś takie tutoriale (nawet z screenshotami) jednak do tej pory nie udało mi się ich znaleźć :( Pozdrawiam, zielony_w_obligacjach

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście że istnieje. Wszystko znajdziesz na tym blogu wystarczy zacząć czytać od początku
   http://arkanaobligacji.blogspot.com/2012/06/wprowadzenie-do-obligacji.html

   Lub tutaj
   http://arkanaobligacji.blogspot.com/2013/08/meandry-obligacji.html

   Możesz też pisać na mail podany pod koniec artykułu po konkretne szczegóły obligacji.

   Usuń
 2. Jeśli myslimy od tej samej spółce to o ile mi wiadomo to sam prezes chce objąć duzy pakiet tych obligacji a to znaczy ze do emisji mozna miec zaufanie choć nie są zabezpieczone- natomiast spółka ma ranking AA-

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pan prezes kupuje obligacje spółki, które zostaną wykupione po 2,5 roku a polcan pisze w artykule o papierach 2-letnich.

   Usuń
  2. A jednak anonimowy ma rację. Dostałem początkowo informację o 2 latach, natomiast w ostatniej chwili już po napisaniu w weekend artykułu zarząd spółki podjął decyzję o wydłużeniu czasu trwania do 2,5 roku.

   Wychodzi więc na to, że mówimy o tej samej spółce. Ja zarazem wprowadzam zatem stosowną zmianę w artykule.

   Usuń
 3. Zapewne i ja myślę o tej samej spółce, więc bardzo mnie ciekawi czy środki Pana Prezesa również przez tydzień (od wymaganego dnia wpłaty do dnia przydziału) będą nieoprocentowane tak jak w przypadku wpłat pozostałych uczestników emisji.

  OdpowiedzUsuń
 4. EGB na swojej stronie internetowej od 31-04.2014 przeprowadza emisje obligacji serii Z - znacie szczegóły czy parametry obligacji -?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żeby nie było niejasności nawet jeśli ktoś zna, to w przypadku gdy jest to emisja prywatna nie wolno podawać szczegółów nawet w komentarzach.

   Na początku pisałem o takich szczegółach i miałem z tego powodu wiele nieprzyjemnych telefonów. To są informacje poufne. Inna sprawa jeśli to jest emisja publiczna.

   Usuń