poniedziałek, 14 kwietnia 2014

Dobra oferta obligacji z branży nowoczesnych technologii


Dziś na FpG omawiam początek nowej serii obligacji znanej firmy PCC Rokita. Przyznać muszę, że zdziwiły mnie niesamowite spadki, które miały miejsce w kolejnych seriach. Dziś ich rentowność jest już tylko na poziomie obligacji bankowych a nie korporacyjnych.

Z drugiej strony mamy także firmy, które oferują stale bardzo atrakcyjne parametry, które nie ulegają tak nagłym spadkom przy kolejnych seriach. Z drugiej strony są to już uznane spółki, które zapisały się już w świadomości inwestorów jako solidne i godne zaufania.

Mowa o firmie z branży venture capital. Ściślej mówiąc spółka inwestuje w nowoczesne technologie takie jak IT, internet, mobile oraz e-commerce. Co więcej posiada w swoim portfelu spółki z prestiżowego rankingu Deloitte Technology Fast 50.

O tym rankingu pisałem przy okazji niedawnej prezentacji innej spółki. Przypomnę więc tylko, że jak wskazuje sama nazwa chodzi o 50 najszybciej rozwijających się spółek z branży technologicznej.

Kolejna firma, która posiada takie spółki portfelowe

W realizowanych projektach omawiana dziś spółka wykorzystuje przewagę, która wynika z lepszego dostępu do kapitału, stosując nowoczesne instrumenty finansowe. Co ważniejsze dla nas dopuszczani są inwestorzy zewnętrzni do współinwestowania w spółki portfelowe.

Będąc funduszem typu venture capital spółka prowadzi stopniowy proces inwestycji. Oznacza to, że w momencie rozpoczęcia projektu inwestycyjnego zakładany jest pożądany termin oraz model jego zakończenia. Na taki projekt zbierane są środki z emisji obligacji, a wcześniejsza jego realizacja pozwala na wykup obligacji przed terminem, co zdarzało się spółce już niejednokrotnie.

Na czym polega taki projekt inwestycyjny? Głównie na sprzedaży w transakcjach prywatnych inwestorowi branżowemu lub finansowemu, może to także być wykup menedżerski albo fuzje i przejęcia. Nierzadko dochodzi do sprzedaży w ofercie publicznej lub na rynku wtórnym po wprowadzeniu do obrotu na ASO.

Jakie są parametry. Można powiedzieć, że takie do jakich przywykliśmy, a więc na dwa lata i z wypłatą odsetek co trzy miesiące. Zdecydowana większość emitentów decyduje się ostatnio na taki wybieg są to bowiem najbardziej popularne i oczekiwane terminy.

Co więcej nie trzeba w tym przypadku posiadać rachunku maklerskiego, wystarczy po prostu zwykłe konto osobiste w dowolnym banku, na które owe odsetki będą przelewane. Mamy tutaj zatem jakby odpowiednik dwuletniej lokaty rentierskiej. Z tą różnicą, że zysk z obligacji jest nieporównanie większy.

Oprocentowanie obligacji tym razem jest stałe, a minimalna wymagana kwota bardzo przystępna dla przeciętnego inwestora. Co więcej znów mamy do czynienia z brakiem oczekiwania na przydział, innymi słowy środki wpłacone na obligacje pracują już od momentu wpłaty co jest dużą zaletą tych obligacji.

Dostaję zapytania jak wygląda w takim przypadku wypłata odsetek? Czy każdy inwestor ma swoje terminy wypłat w zależności od tego kiedy wpłacił? Nie. Po prostu pierwszy okres odsetkowy jest dłuższy i spółka wypłaci odsetki w zależności od ilości dni jakie minęły od momentu wpłaty. Kolejne okresy odsetkowe są już stałe dla wszystkich obligatariuszy.

3 komentarze:

 1. To już moje drugie obligacje tej firmy. Środki pracują od dnia zaksięgowania ich na koncie spółki co jest pionierskim rozwiązaniem.
  Cóż mogę dodać... czekam na wypłaty kuponów co jest w tej spółce realizowane bez żadnych opóźnień. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po bardzo długim namyśle w końcu też się zapisałem. Nie znałem szczegółów co do firmy ale jak zapoznałem się z funkcjonowaniem to zmieniłem zdanie.

   Usuń
 2. Chętnie poznam szczegóły, bo wygląda naprawdę ciekawie;) odezwę się na @

  OdpowiedzUsuń