sobota, 11 stycznia 2014

Oferta obligacji z branży Call Center


Do omówionej w poprzednim artykule oferty, dołączyła ostatnio druga. Pisałem już o niej niedawno na PP2, zapisy ruszyły jednak znów, warto więc przypomnieć sobie branżę jak i sama spółkę.

Mam na myśli ciekawą branżę Call Center i Contact Center. Parametry emisji są dość ciekawe, omawianie zaczniemy jednak od przedstawienia samej branży.

Omawiana dziś spółka oferuje kompleksowe, autorskie rozwiązania, które polegają na outsorcingu całego procesu biznesowego związanego z obsługą klientów, marketingiem, sprzedażą przy wykorzystaniu narzędzi call center.

Outsorcing zyskuje na popularności od 2004 roku. Przypomnę, że chodzi tutaj o korzystanie z zasobów zewnętrznych, co sugeruje sama nazwa (out + sourcing). Dzięki temu firma może skupić się na meritum swojej działalności a specyficzne zadania powierzyć firmie zewnętrznej.Obsługa klienta staje się coraz bardziej istotnym aspektem działalności coraz większej liczby firm. Według szacunków do 2018 roku branża ta ma osiągnąć wartość 338 mln dol. Ale nie ma obaw aż tak długo obligacje firmy call center nie będą trwać. To standardowe 2 lata. Te informacje podaje się jedynie by pokazać tendencję wzrostową, sugerując być może możliwość rolowania obligacji za dwa lata.

Oprocentowanie tym razem mamy stałe. Jak zwykle atrakcyjne w przypadku spółek z nietypowej branży. I kolejny raz mamy do czynienia z kwartalną wypłatą odsetek. Wychodzi na to, że robi nam się standard od którego mało kiedy zdarzają się wyjątki.

Spółka oferuje też zabezpieczenie na 150% zastawem na urządzenia Call Center. Osobiście uważam to za najmniej istotny element parametrów obligacji, ale zawsze lepiej gdy są one zabezpieczone niż nie. Odbywa się to jednak kosztem nieco niższego oprocentowania.

Mamy zatem typową obligację korporacyjną o typowych parametrach. Niestety nie będą one notowane na Catalyst. Mam w portfelu i takie obligacje. Dzięki temu nie trzeba posiadać rachunku maklerskiego a odsetki od obligacji będą wpływały bezpośrednio na podane konto czy to osobiste czy tez oszczędnościowe. 

W gruncie rzeczy brak Catalyst sprawia, że obligacja taka jest równoważna doskonale oprocentowanej lokacie. Tak dobrej lokaty nie znajdziemy w żadnym banku. Nawet w powiązaniu z jakimikolwiek funduszami.

1 komentarz:

  1. Obligacje telekomunikacyjne: http://www.telepolis.pl/artykuly/play-wychodzi-spod-chinskiego-parasola,3,3,666.html

    OdpowiedzUsuń