niedziela, 10 listopada 2013

Trzy atrakcyjne oferty obligacji z różnych branż


Omawiana kilka dni temu na PP2 oferta obligacji z branży informatycznej nareszcie pojawiła się na rynku, zatem dziś czas na jej przedruk na Arkanach. Jednocześnie pojawiły się oferty dwóch innych firm, a więc inwestorzy mają w czym wybierać.

Musimy przywyknąć jakoś do faktu dość ruchomych terminów w przypadku oferowania nowych papierów. Szczegółowo omówiłem ten problem w poprzednim artykule Jak wygląda przydział obligacji. Emisja nie jest łatwą sprawą, stąd zarząd spółki może w ostatniej chwili podejmować decyzje zmieniające nieco ostateczne parametry oraz terminy.

W momencie przedruku na niniejszym blogu parametry są już raczej ostateczne. Jakie zatem spółki są oferowane obecnie? Niżej znajdziecie informacje o nich. Ich omawianie rozpoczniemy od przypomnienia omawianej ostatnio.

Mam na myśli spółkę z branży informatycznej. Środki zebrane z przeprowadzanej właśnie emisji, mają być przeznaczone na budowę szerokopasmowego dostępu do internetu.  

Zdaniem firmy sieć telekomunikacyjna będzie oparta o technologię światłowodową. Jej wybór uzasadnia coraz niższą ceną budowy takiej sieci a zarazem nieograniczonych możliwościach świadczenia usług. Uściślając chodzi w tym przypadku o możliwość rozbudowy takiej sieci w przyszłości lub połączenie z inną siecią w dowolnej technologi.

Mamy zatem typowe problemy firmy informatycznej. Sieci rozbudowuje się nieustannie i ktoś to musi finansować. Częściowo finansuje to unia a częściowo inwestorzy czyli my a spółka w zamian będzie za to płacić co kwartał, co się oczywiście chwali, odsetki. I tak ma się dziać przez typowy okres czyli dwa lata.

Jeżeli chodzi o podstawowy parametr czyli oprocentowanie, to trzeba przyznać, że jest bardzo atrakcyjne. Na tyle atrakcyjne, że potencjalnym klientom dla własnego bezpieczeństwa radziłbym zapoznać się bliżej z pozycją finansową emitenta. Tym bardziej, że mamy tutaj do czynienia z oprocentowaniem stałym, a więc niezależnie od koniunktury, spółka będzie musiała stale płacić tyle samo. 

Można przyjąć, że jeśli obligacje oferują powyżej średniej rynkowej to zawsze należy baczniej przyjrzeć się samej spółce. Nie mamy gwarancji BFG, więc sami musimy zadbać o własne bezpieczeństwo.

Zwyczajowo na koniec zostawiam omówienie minimalnego progu na wejściu. Nie jest zbyt wygórowany, znajduje się w granicach akceptowanych przez większość inwestorów kupujących obligacje. Zatem inwestycja jest warta rozważenia i skalkulowania stosunku ryzyko-zysk.


2 Spółka z branży finansowej
Drugą spółką, której zabezpieczone obligacje można nabyć, jest omawiana nieco wcześniej na blogu spółka z branży finansowej. Mowa o spółce omawianej tutaj. W dalszym ciągu trwają one zaledwie rok co należy do rzadkości, a co więcej tym razem zdecydowanie obniżono kwotę minimalną.


3 Spółka z branży informatycznej Trzecia spółka zostanie osobno omówiona w osobnym artykule na PP2 na początku przyszłego tygodnia.
Jeszcze jedna oferta obligacji z branży informatycznej


2 komentarze:

 1. No to w listopadzie mamy wysyp emisji. Dochodzą jeszcze emisje publiczne Kruka i Getin Noble Bank. Chociaż Kruk zachowuje się dość dziwnie bo robi obok emisji publicznej emisję prywatną. Tak czy inaczej w przypadku tych emisji oprocentowanie jest niestety poniżej średniej dla rynku obligacji korporacyjnych coś 3.5 do 4,5% ponad Wibor
  FX

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dodatkowo w przypadku Kruka zapewne minimalna kwota zapisu to 100.000 zł. Przynajmniej do tej pory każda oferta była w takich granicach a to trochę zbyt dużo by pakować w jedną firmę, nawet jeśli wymieniana jest jako lider wśród windykatorów. Co przekłada się oczywiście na niższy zysk dla inwestorów.

   Usuń