czwartek, 18 kwietnia 2013

Przegląd aktualnych ofert obligacji


W roku ubiegłym oferty obligacji prezentowałem najpierw na PP2 a w nieco późniejszym terminie gdy dany artykuł przysypany został wieloma nowymi na przeróżne tematy jakie poruszam na blogu głównym ów artykuł był przedrukowywany tutaj do wiadomości wszystkich tych, którzy przeoczyli tę ofertę.

W kwietniu jednak mamy tyle emisji przeróżnych obligacji, że gdybym miał kontynuować ową tradycję mielibyśmy tu artykuł po artykule dotyczących opisu takiego czy innego emitenta. Na PP2 prezentuję bowiem dzień po dniu kolejnych. Przedruki z taką częstością nie mają sensu.

Logicznym zatem staje się zgrupowanie wszystkie oferty w jednym miejscu. Oferta firmy PCC Rokita już dobiegła końca trwała bowiem bardzo krótko ale oferty pozostałe zostały zaplanowane na dłużej więc warto zebrać je wszystkie w jednym miejscu ich czas bowiem się powoli kończy a na PP2 zdążyły już ugrzęznąć w stosie nowych artykułów.


Jakie zatem emisje zostały zaplanowane na kwiecień? Mieliśmy najpierw 
Ofertę obligacji z dość nietypowej branży SPV

Jednocześnie pojawiły się inne branże
Spółka z branży nieruchomości
Spółka z branży budownictwa

Niejednokrotnie pytacie mnie o ranking takowych obligacji. Niestety nie jest możliwe spełnienie takiego rankingu. Każda oferta jest inna, oferentem są spółki z różnymi parametrami. Jedne dają zabezpieczenie całkowite często na wyższe kwoty aniżeli wynosi wartość emisji, inne dają tylko częściowe a jeszcze inne nie dają go wcale.

Przykładem obligacji na które wartość zabezpieczenia znacznie przekraczała wartość emisji były tutaj
Oferta obligacji z branży deweloperskiej

Zupełnie inne zabezpieczenie było na ostatnią opisywaną emisję 
Spółka z branży informatycznej

W dalszym ciągu są w ofercie obligacje przedrukowane na Arkanach Obligacji w poprzednim artykule. Informowałem o nich na długo zanim rozpoczęły się zapisy na nie stąd tak długo są w ofercie.
Spółka z branży windykacyjnej

Jak widać ofert nie brakuje, warto jednak zapoznać się z nimi i rozważyć najciekawsze z nich. Różne są bowiem nie tylko branże oraz sposób zabezpieczenia, ale także czas trwania, a przede wszystkim wysokość oprocentowania. Nie zawsze jest to oprocentowanie stałe często jednak oprocentowanie jest wyznacznikiem stopnia ryzyka. 

Dlaczego ryzyko jest zależne od oprocentowania wyjaśniłem w artykule
Od czego zależy wysokość oprocentowania obligacji

Ważne jest przede wszystkim to, że jest w czym wybierać. A pora ku temu wydaje się bardzo odpowiednia po wielkim festiwalu obniżek jaki zafundowały nam banki na lokatach.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz