środa, 26 września 2012

Obligacje a Fundusze obligacji


Wielu ludzi myli pojęcie fundusz obligacji oraz same obligacje. Zdecydowanie nie jest to ta sama rzecz. Jaka jest między nimi różnica i co jest lepsze dla inwestora?

Obligacje działają w zasadzie tak jak lokata. Kupujemy papiery wartościowe od emitenta na określony zwykle dłuższy okres czasu np dwa czy  trzy lata ale odsetki dostajemy co kwartał lub co pół roku na koniec zaś dostajemy wszystko z powrotem. Tak to wygląda w przypadku gdy kupujemy obligacje na rynku pierwotnym od emitenta z zamiarem przetrzymania ich do końca.

W przypadku funduszu mamy do czynienia z tym wszystkim co oferuje fundusz. A więc opłatę za zarządzanie, opłaty administracyjne i mnóstwo innych opłat a więc płacimy za to, że ktoś obraca naszymi pieniędzmi gdyż ktoś może zmieniać obligacje w zależności od koniunktury na rynku. Stwarza to niepotrzebne koszta.


Na blogu Polak potrafi omówiłem szczegółowo fundusz inwestujący w obligacje o nazwie Bezpieczny Zysk. Zaletą funduszu jest fakt, że ma niską wartość progową ustawiona  na kwotę 5 tys. W przypadku obligacji najmniejsze kwoty to zazwyczaj 10 tys, częściej minimalną kwotą inwestycji można spotkać 20 lub 30 tys, ale najczęściej jest to 50 tys jeżeli mówimy o ofercie prywatnej.

O różnicach mówiłem także w przypadku omawiania szczegółowo produktu Bezpieczny Zysk. NIżej znajdziecie linki do wszystkich pięciu artykułów na ten temat.

1 Asset management czyli jak obrabować bogatych

2 Bezpieczny Zysk czyli produkt powiązany z obligacjami korporacyjnymi

3 Bezpieczny zysk czyli kocioł tajemnych inwestycji

4 Bezpieczny zysk szczegóły oferty

5 Bezpieczny Zysk czyli arsenał współczesnego Robin Hooda


Jak dotąd fundusz obligacji uzyskuje dość dobre wyniki. Ale to niestety jest tylko fundusz czyli nigdy nie wiadomo co przyniesie przyszłość. Gdy kupowałem jednostki funduszu nieruchomości w 2006 roku również wszystko początkowo szło jak po maśle. Ale oczywiście do czasu, gdyż w końcu fundusz zapadł się w 2007 i do chwili obecnej nie odrobił strat. Widać to wyraźnie na poniższym wykresie:

Z funduszami nigdy nie wiadomo jak długo będzie dobrze  Źródło: warta.pl


Omawiałem to szczegółowo w poniższych postach:

1 Inwestycja w nieruchomości pewniak?

2 Zarobisz 145% bezpiecznie i bez ryzyka

3 Spokojnie to tylko kryzys i bessa stulecia

Po długim okresie oczekiwań na odrabianie strat, ostatecznie wycofałem środki z funduszu. Raz a porządnie. Będzie o tym jeszcze mowa na nowym portalu, który od dziś rusza a zwie się Polak Potrafi 2, przy okazji nowego roku 2013 roku kiedy to fundusz ten zakończy swoją kiepską działalność.

Na nową odsłonę Polak Potrafi 2 można wejść tutaj.

1 komentarz:

  1. Ja uważam, że Fundusze są bardzo dobrym rozwiązaniem, szczególnie, że notują od jakiegoś już czasu dosyć dobre wyniki. Oczywiście, każda inwestycja na giełdzie jest obarczona pewnym ryzykiem, dlatego niezbędna jest tu wiedza o sytuacji na danym rynku. Ale myślę, że osoby, które inwestują z głową, na pewno swoich decyzji nie żałują.

    OdpowiedzUsuń