wtorek, 4 września 2012

Prezentacje ofert publicznych obligacji


Skończyła się ciekawa oferta obligacji w ofercie prywatnej, którą omówiłem pokrótce w poprzednim artykule. Oferty o tak niskiej wartości progowej oraz ciekawej dobrze rokującej branży nie zdarzają się niestety za często. Najczęściej mamy do czynienia z ofertami publicznymi, które wartość progową mają ustawioną bardzo wysoko.

Dla osób nie obeznanych ze światem prawdziwych obligacji proponuję przegląd opisanych na blogu Polak potrafi obligacji w ofercie publicznej. Trudno je znaleźć nawet używając wyszukiwarki blogowej dlatego tutaj zebrałem większą ich część. Ich lektura pozwoli wyrobić sobie pogląd czym są obligacje.

1 Pizza Dominium czyli kolejna intratna oferta obligacji
2 Obligacje korporacyjne firmy Koncept WS
3 Emisja obligacji PPMB Niemce

Obok wielkich firm, obligacje emitują też banki. O wszystkich emisjach Getin pisałem w wielu artykułach które zostały zebrane pod tym linkiem. I jest to niestety praktycznie jedyny bank, który oferuje obligacje po przystępnej cenie. Wystarczy spojrzeć na wymagania poniższych banków, żeby zobaczyć różnicę.
4 Pierwsze obligacje Meritum oraz Alior Banku
5 Obligacje Idea banku serii AOstatnio omawiałem także nowe obligacje firmy z branży komputerowej. W artykule można też znaleźć prezentację spółki:
6 Oferta obligacji spółki Milmex

Jak widać w każdym przypadku mamy bardzo zaporowe kwoty wejściowe ustawione na równowartość 50 tys. euro co w przeliczeniu na naszą walutę każe mieć w portfelu minimum 210 tys zł i stąd takie wymagania. 

Jak widać powyższe artykuły pokazują, że obligacje to bardzo droga impreza dostępna jedynie dla krezusów i na bazie tej wiedzy doradcy finansowi zachęcają do inwestowania w fundusze obligacji zamiast w czyste obligacje korporacyjne.  Wiąże się to jednak z koniecznością uiszczania obowiązkowych opłat.

Tym problemem zajmiemy się w następnym artykule. Tutaj powiem już, że nie jest prawdą, że obligacje są dostępne tylko dla krezusów. Poza praktycznie niedostępną ofertą  publiczną mamy też ofertę prywatną gdzie ceny są przystępne co widzieliśmy w poprzednim artykule.

Mało tego w sierpniu głośno było także o ofercie firmy Gant gdzie kwota wejścia była ustawiona na niebywale niską kwotę bo zaledwie. Był to jednak wyjątek co widać wyraźnie po lekturze powyższych linków.
7 Obligacje zabezpieczone Gant Development dają 11%

Podsumowując - na rynku pierwotnym mamy możliwość kupna obligacji albo w ofercie publicznej albo prywatnej przy czym
  •  oferta publiczna jest zwykle adresowana do bogatego inwestora
  •  oferta prywatna jest dostępna dla średnio zamożnego inwestora
Dlatego warto szukać obligacji w ofercie prywatnej. Wkrótce pojawi się pewnie kolejna taka oferta i będę o nich pisać najpierw na blogu Polak potrafi, następnego dnia po publikacji nowego artykułu oferta zostanie przeniesiona tutaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz