środa, 22 maja 2013

Oferta obligacji spółki z branży logistycznej


W kwietniu gdy mieliśmy prawdziwy wysyp ofert okazało się jednak, że kilka emisji nie zostało zakończonych powodzeniem. Klienci jak widać coraz uważniej przyglądają się spółkom i dokonują ostrożnej selekcji w wyniku czego tylko najlepsze i najciekawsze firmy mogą liczyć na uwagę.

W maju ofert jest zdecydowanie mniej a uwagę zwraca oferta spółki działającej w branży logistycznej. Do tej pory nie prezentowałem spółek z tej ciekawej branży jest więc możliwość tworzenia dobrej dywersyfikacji portfela. Artykuł prezentowałem już na PP2 ale jak zwykle niknie on już pośród nowych codziennie aktualizowanych.

Wróćmy zatem do krótkiego omówienia samej spółki. Dostarcza ona klientom innowacyjne systemy, które optymalizują procesy logistyczne poprzez automatyzację. Nawiązywanie współpracy z kontrahentami odbywa się w trzech etapach, które przedstawia poniższy rysunek.Trzy etapy działalności
Wstępnie wykonywana jest analiza logistyczna dzięki której jest możliwe w drugim etapie projektowanie poprzez symulacje oraz wizualizacje. W końcowym etapie mamy tak dostawę wraz z instalacją i wdrożeniem. Ale na tym nie koniec bowiem spółka zapewnia także usługi gwarancyjne oraz pogwarancyjne.

Tak wygląda schemat działania. Na co spółka będzie przeznaczać środki z emisji obligacji?  Celem emisji jest zasilenie kapitałów obrotowych niezbędnych do działalności podstawowej oraz na nowe projekty, które spółka zdobywa w drodze przetargów publicznych.

Jak mogą skorzystać na tym inwestorzy? Przede wszystkim maja możliwość zainwestowania w papiery gwarantujące stałe oprocentowanie. Nie jest to bez znaczenia, oprocentowanie zmienne irytuje dziś niemal każdego bowiem kierunek zmiennej stawki jest praktycznie jeden w dół co widać dziś po artykule na FpG. Tutaj mamy gwarancję stałych odsetek niezależnie od cyklu koniunkturalnego.

Co więcej płatność odsetek jest dość częsta bowiem będzie następować co kwartał. Coraz częściej emitenci decydują się na ten krok co zmusza ich do przywiązywania większej uwagi do zapewnienia płynności by częściej zapewnić płatność odsetek.

Oprocentowanie obligacji jest kolejny raz dwucyfrowe. Dziś dwie cyfry to dość ryzykowna inwestycja ale też branża logistyczna jest z jednej strony rozwojową branżą a z drugiej strony brak tutaj zabezpieczenia przez co spółka musi zapewnić inwestorom wyższy zysk.

3 komentarze:

 1. Ale jaka to spółka?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oferta jest prywatna a więc takich informacji nie wolno podawać.

   Usuń
 2. przedłużono zapisy do 29 maja....

  OdpowiedzUsuń