czwartek, 24 stycznia 2013

Wznowiona oferta obligacjiJak mówiliśmy ostatnio nigdy nie wiadomo jak długo obligacje będą w ofercie. Jedne firmy skracają czas zapisów, inne wydłużają, jeszcze inne wprowadzają od razu kolejną serię zmieniając literę w opisie serii.

Nie inaczej jest w przypadku jednej z obligacji opisywanych niedawno na PP2, dlatego warto ją przypomnieć tutaj. Dotyczy ona firmy działającej w obszarze ochrony środowiska, gospodarki odpadami jak również alternatywnymi źródłami energii. 

Niedawno mieliśmy święta, kiedy stoły uginały się od kulinarnych specjałów z których duża część ląduje w koszu. W mediach zastanawiano się dlaczego tyle dobrych rzeczy ląduje na śmietniku. Każdy z nas praktycznie wyrzuca kubeł dziennie, firmy wyrzucają dziesiątki jeśli nie setki takich kubłów. Drożeje też wywóz śmieci a więc zapotrzebowanie na tego typu usługi z pewnością jest.


Opisywana dziś firma prowadzi odbiór oraz odzysk niebezpiecznych odpadów: filtrów paliwowych, olejowych, powietrznych, sorbentów czy zaolejonych ubrań roboczych. Odzyskany złom stalowy oddaje do hut, natomiast oleje do rafinerii.

Poza odzyskiwaniem złomu oraz olejów firma ta uzyskuje kord filtrujący dzięki któremu produkuje paliwa alternatywne do węgla. Owe paliwa energetyczne mają rzekomo właściwości lepsze niż średnia rynkowa. Co ciekawe brak tutaj produktów ubocznych które należałoby składować.


Z usług firmy korzystają głównie agencje rządowe oraz jednostki samorządu terytorialnego a więc dość stabilni kontrahenci. Marże zaś uzyskiwane przez firmę są wyższe niż te na zwykłych kontraktach budowlanych wynoszą bowiem 13-15%. Ponadto spółka zapewnia, że na wskutek złej polityki odpadów za komuny zleceń nie zabraknie a likwidacja zagrożeń może potrwać około... 20 lat.

Ta pewność zbytu jest zapewne czynnikiem dla którego spółka oferuje obligatariuszom stałe dwucyfrowe oprocentowanie obligacji. Przed nami spowolnienie gospodarcze więc dla spółki to duże wyzwanie a dla inwestorów zadowolenie ze stałych zysków, które będą dostawać co kwartał.

Na pewno godna uwagi jest mała kwota minimalna oraz fakt, że tak jak poprzednie oferty tak i dzisiejsza ma zabezpieczenie. W dobie wzrastającej niepewności rynkowej jest to wręcz niezbędny element oferty. 

Podsumowując oferta wydaje się dość ciekawa szczególnie ze względu na stały kupon. Lokaty już lecą na łeb, na szyję, stopy procentowe będą spadać dalej a więc także i zysk inwestorów decydujących się na WIBORowe inwestycje.

10 komentarzy:

 1. FAkt, całkiem interesująco to się przedstawia, ale jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach - tym nie mniej przyjrzeć się należy

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziś nastąpił przydział obligacji. Redukcja 20%. Obligacje dwuletnie, stałe oprocentowanie 12% w skali roku, odsetki co kwartał

  OdpowiedzUsuń
 3. też się załapałem....:)

  OdpowiedzUsuń
 4. No to ok. U mnie cała akcja trwała 4 dni. Dziś VIG zwrócił kasę na konto z nadsubskrypcji. Ogólnie redukcje zakupu nie za bardzo mi się podobają bo nie możn nic dokładnie zaplanować, ale przynajmniej zredukowali proporcjonalnie każdemu.
  A nie walili w bambuko jak Lesio Cz. http://obligacje.pl/news/1011/fiasko-emisji-gnb.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bez przesady. Getin też miał redukcję zeszłej wiosny i wszyscy dostali po równo niemal połowę.
   W omawianej emisji grudniowej było nieco inaczej.

   Usuń
  2. No akurat nie miałem pod ręką wolnych 10 baniek więc zbytnio nie narzekam, że "okazja" mi przeszła koło nosa :)

   Usuń
 5. No to Getin znowu wyskakuje z emisją, tyle że oprocentowanie znacznie spadło Wibor6m+3,1% siedmioletnie, odsetki co pół roku. Raczej nie skorzystam

  OdpowiedzUsuń
 6. VIG ustanowił zabezpieczenia
  Dostałem materiały potwierdzające sporządzenie dokumentów związanych z ustanowieniem zabezpieczeń emisji obligacji serii A, w tym: - Oświadczenia o ustanowieniu hipoteki na nieruchomości w Myszkowie, - Poręczenia prezesów i udziałowców.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jest zawsze. Ja też mam szczegóły w swoich obligacjach z zabezpieczeniem ze szczegółowym rozpisaniem gdzie co i jak wraz ze zdjęciami budynków.

   Usuń
 7. ja sie zarejestrowałem na stronie dorady VIGu, w styczniu brałem udział w dwóch emisjach przez nich oferowanych, sensownie wyglądający doradca.

  OdpowiedzUsuń