sobota, 27 lutego 2016

Czasowe zawieszenie ze względu na sprawę TK Invest


Zwykle na niniejszym blogu można było znaleźć przedruki najciekawszych ofert. Jednakże w związku z nieoczekiwanym, nielegalnym posunięciem spółki TK Invest, czasowo zawieszam prowadzenie bloga do czasu rozwiązania sprawy.

Zamiast zwrotu kasy z inwestycji wraz z ostatnim kuponem odsetkowym spółka wysłała po południu maile z krótkim wyjaśnieniem. Z komentarzy zostawianych przez Was wynikało, że nie wszyscy dostali informację o zwłoce

Wyjaśnienie zawierało między innymi informację o przelewie tylko samych odsetek, które miały do nas dotrzeć w piątek 29 stycznia. Cały komunikat, dołączony jako pdf, można zresztą przeczytać poniżej.


Propozycja przedłużenia o kolejny kwartał.

Ten sam mail o powyższej treści został także nadany bardzo wczesnym rankiem w poniedziałek z innego maila. Niestety mimo obietnicy odsetki nie doszły ani w piątek, ani w poniedziałek. 

Show must go on...

Jeden z czytelników napisał:
Oprocentowanie podniesione o 0,5 % wiec jest 10 %. mnie to pasuje

Zdecydowana większość jednak nie była zadowolona. Nic dziwnego, jest okazja nowej inwestycji w Pitbulla 3 omówionej tutaj, który bije rekordy oglądalności jak na polski film, więc niektórzy chcieliby przerzucić swoje środki na nowe tory, zamiast czekać w niepewności przez kolejny kwartał na wykup.

Data księgowania jest o kilka dni późniejsza niż deklaracja

Dopiero 4 dni po czasie dostaliśmy odsetki za czwarty, ostatni kwartał. To krócej niż Raiffeisen, który ze swoją płatnością odsetek w moim przypadku spóźnił się o 7 dni. Jednocześnie w skrzynce pocztowej zastałem list od TK Invest z dokumentem, który dostałem pierwotnie na maila.

Uspokoiło to częściowo nerwową atmosferę jaka panowała od piątku, niemniej jednak niesmak pozostał. Nie wygląda dobrze sprawa stawiania inwestorów przed faktem dokonanym, bez pytania ich o zgodę. 

Obligacje co prawda mają zabezpieczenie, nie są to jednak trzy siódemki pozwalające działać natychmiast, lecz hipoteka. W takim przypadku potencjalne odzyskiwanie naszych środków może się ciągnąć przez dobre kilka lat.  

Dobrze, że spółka jako taki kontakt jeszcze nawiązuje, więc można przypuszczać, że zależy jej na wykupie, zaś wydłużenie terminu jest o najmniejszy możliwy okres. Problem w tym, że pojęcie "jako taki" dotyczy raczej jednostronnej komunikacji, bowiem brak bezpośredniej odpowiedzi ze strony spółki na przesyłane maile.

Ciekaw jestem jaki będzie finał sprawy. Tym bardziej, że w poniedziałek, czyli ostatniego lutego spółkę czeka wykup kolejnej serii C1, a z prowadzonej dyskusji na PP3 wynika, że są jeszcze drobne zaległości z serią A...

Ciąg dalszy: Stanowisko Administratora Hipoteki w sprawie TK Invest

19 komentarzy:

 1. Niestety wykupu obligacji serii C1 również nie będzie. Tradycyjnie w dniu w którym spółka powinna przelać pieniądze z tytułu wykupu obligacji pojawił się u mnie email ze skanem pisma w którym zawarta jest informacja, że wykupu nie będzie w terminie ale zostanie dokonany najpóźniej do 30.04 a za zaistaniały kłopot oprocentowanie będzie wyższe już nie 0,5 % jak to było w przypadku serii C ale o 1%. Odsetki zostaną wypłacone w terminie. Podany powód opóźnienia jest już też bardziej precyzyjny bo zamiast ogólnikowego stwierdzenia pt. "zawirowania na rynku" jest wyjaśnienie, iż wydłuża się w czasie transakcja sprzedaży własnej nieruchomości. Zgodnie z zapewnieniem po finalizacji ww. transakcji zostaną spłacone obligacje zarówno serii C1 jak i C.
  Jeśli dotrzymają słowa to nowe oprocentowanie serii C1 na obecne czasy jest bardzo atrakcyjne jednak forma złatwienia sprawy (stawianie obligatariuszy przed faktem dokonanym) jest wysoce nieprofesjonalna.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy ma ktoś jakieś wieści odnośnie odsetek od obligacji serii F? Termin wypłaty był na 28.02.16, jednak nawet 29.02 nic nie wpłynęło. Tylko ja mam taki problem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety ale opóźnienia w wypłacie samych odsetek w przypadku tej firmy również mają miejsca. W przypadku obligacji serii C wypłata odsetek nastąpiła z poślizgiem a od serii C1 u mnie na rachunku w dalszym ciągu brak (powinny być wczoraj).

   Usuń
  2. Nie mam wieści, ale odsetki serii F, też do mnie nie wpłynęły, jak coś będzie wiadomo dajcie znać

   Usuń
 3. ja tez niedostalem ani odsetek ani wykupu ani maila w sprawie tk invest C1 , nawet jesli podniesli o 1% to wciaz jest malo mimo tych opoznien , jesli dobrze sie doczytalem n atemat obligacji to oprocentowanie powinno wynosic w takich przypadkach 13% .pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Dla C1 odsetki dziś wpłynęły. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. potwierdzam , ja tez dzis otrzymalem odsetki za C1 .

  OdpowiedzUsuń
 6. A ja mam pytanie troche inne niż w temacie. Czy mogę zmienić nr rachunku maklerskiego przypisanego do obligacji i wypłaty odestek dla obligacji nie notowanych na Catalyst? Jezeli tak to jak? Z góry dziekuje za pomoc. M

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ? A od kiedy odsetki od obligacji nienotowanych na Catalyst przychodzą na konto maklerskie? Nie słyszałem jeszcze o takim przypadku.

   Usuń
  2. Nie bardzo wiem 'co poeta miał na myśli' (chodzi mi o pytanie Anonimowego) ale ja mam taki przypadek, że mam obligacje wyemitowane w ofercie prywatnej (XSystem SA), nie notowane na Catalyst ale odsetki wpływają mi na rachunek w biurze maklerskim. Więc jakoś to jest możliwe.

   Usuń
  3. U mnie większość obligacji jest nienotowana i każdorazowo odsetki i kapitał przychodzą na zwykły ror.
   Gdybym chciał zmienić ror, to po prostu wystarczy poinformować spółkę o zmianie numeru, by kolejne przelewy przychodziły na nowe konto.

   Usuń
 7. Czy ktoś posiada wiedzę, jakie jeszcze są serie obligacji TK Invest oprócz A,C,C1,.....F..?

  Też nie otrzymałam odsetek obligacji serii F.

  OdpowiedzUsuń
 8. Dzisiaj wpłynęły na konto odsetki z obligacji serii F

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja również nie otrzymałem odsetek z obligacji serii F, które miały być zapłacone 28.02. Mamy 02.03 a odsetek na koncie brak. Może ten przelew z odsetkami idzie z Wysp Dziewiczych albo Kajmanów? Jak to ma się do tłumaczenia Zarządu TK Invest, że wszyscy obligatariusze mają być traktowani równo? Dziwnie wygląda ta równość jeżeli firma płaci odsetki za obligacje serii C i C1 a nie płaci za serię F.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wreszcie dziś rano dotarły odsetki na konto.

   Usuń
 10. Odsetki od obligacji serii F wpłynęły dzisiaj na konto

  OdpowiedzUsuń
 11. a co z odsetkami od serii E i E2?

  OdpowiedzUsuń
 12. Od kliku tygodni widać wyraźne odbicie na obligacjach korporacyjnych banków, w szczególności GetinNobleBank. Dzieje się tak, że ta nieszczęsny projekt ustawy frankowej Prezydenta nie wejdzie w życie. KNF pokazał i uświadomił, że to nie ma racji bytu. Rząd bałby się, że to pociągnie wszystkie instytucje na dno, a co za tym idzie rząd sam w sobie też. Rynek to dostrzegł i rozpoczęło się kupowanie po przecenach.

  Póki co można jeszcze trafić dobre okazje, ale pewnie z dnia na dzień będą coraz droższe. Jeszcze można odszukać takie, które są przecenione ok. 20% od nominału i z oprocentowaniem WIBOR6m+3% :)) (np. gnb0221, gnb0321). Nieźle, w szczególności, że cała niepewność już z nami.

  Wreszcie jest coś w co można zainwestować, bo lokaty to już śmiech na sali jest... No może jeszcze złoto w tym roku.

  OdpowiedzUsuń