wtorek, 17 listopada 2015

Bardzo dobra oferta obligacji z branży alkoholowej


Jak było do przewidzenia, nie przedłużono zapisów omawianych w poprzednich artykułach ofert. Nic dziwnego, skoro emitenci z góry założyli podział na kilka malutkich emisji. Dziś kończą się zapisy na firmę pożyczkową, warto więc przypomnieć inną aktywną ofertę.

O tym jak popularny jest alkohol w naszym kraju nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Nie od dziś wiadomo, że branże należy dywersyfikować, ale jeśli zrobić regułę od wyjątku, to wybór najpopularniejszej branży nie byłby wcale trudny.

W zasadzie emitent mógłby wychodzić z takiego założenia i zaoferować po prostu tradycyjne parametry. A jednak mamy znów do czynienia nie tylko z atrakcyjną branżą, ale także fajnymi parametrami.

Przede wszystkim zwraca uwagę krótki czas trwania inwestycji o połowę krótszy od typowego. 2015 przyniósł zresztą dość dużo ofert z rocznym tenorem i tak samo jest w tym przypadku. A więc spodziewać się możemy tylko czterech płatności odsetek, bo płatności odbywają się jak zwykle co kwartał.


Oprocentowanie jest bardzo atrakcyjne, jeśli do tego dołożyć fakt, że minimalny zapis jest bardzo niski bo to zwykły wabik, to otrzymamy ofertę, która znów zdecydowanie wygląda najbardziej atrakcyjnie spośród wszystkich ostatnio opisywanych propozycji.

Zastrzeżenie może budzić co najwyżej zabezpieczenie. Pierwotnie są one niezabezpieczone jednakże mamy tutaj zapis, że po 30 dniach po przydziale będą one zabezpieczone i to praktycznie w najlepszy możliwy sposób.

Mamy tutaj bowiem aż trzy rodzaje zabezpieczeń
 • hipoteka na nieruchomości gruntowej
 • udzielone przez prezesa w formie weksla in blanco
 • o poddaniu się egzekucji w formie aktu notarialnego
To ostatnie zabezpieczenie to po prostu słynne trzy siódemki, tak popularne ostatnimi czasy wśród obligatariuszy. Może dziwić zapis, że dopiero będą one zabezpieczone, ale mogę potwierdzić fakt, że podobnie było w poprzeniej emisji i faktycznie w końcu dostaliśmy potwierdzenie tej informacji.

Spółka twierdzi, że spośród konkurencji wyróżnia ją szeroki asortyment oferowanych artykułów. Zaliczają się do nich wysokogatunkowe alkohole z całego świata, czy produkty ekologiczne. Do tych ostatnich zaliczają się piwa niepasteryzowane, wina z winnic ekologicznych oraz nalewki i wódki sporządzane w oparciu o tradycyjne i regionalne receptury.

Z emisji obligacji spółka spodziewa się uzyskać minimum pół miliona. Środki te będą przeznaczone na rozwój podstawowej działalności spółki polegającej na hurtowej i detalicznej sprzedaży alkoholu. Uruchomione będą też nowe sklepy oraz zwiększenie poziomu stanu towarów oferowanych w sprzedaży a także rozwój nowych marek.

Warto też wspomnieć o wynikach finansowych. Przedstawione wyniki wykazują dynamiczny wzrost. W 2014 zauważalny jest wielki skok w przychodach netto, zaś zysk za pierwsze 8 miesięcy 2015 jest już większy niż za cały poprzedni rok. 

19 komentarzy:

 1. A jaka dziś kończy się oferta firmy pożyczkowej -? mógłbyś podać spółke

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Omawiana w poprzednim artykule.
   Przypominam, że to są oferty prywatne, więc nazw spółek z definicji nie wolno podawać.

   Usuń
 2. A co myślicie o ogłoszeniu upadłości przez spółkę KERDOS - a jeszcze w tym roku przeprowadzali 2 emisje - wtopa niesamowita _?

  OdpowiedzUsuń
 3. dostałem na emalję ofertę tej firmy Pożyczkowej, napisano tam, że ostatnia oferta zakończyła się "sukcesem". Sukces wyglądał z tego co pamiętam tak, że zamierzano uzyskać do 3 mln zł, zaś minimum to było 1,5 mln, czas trwania zapisów przedłużono o tydzień, minimum zmalało do 0,4 mln i tyle właśnie uzyskano, tymczasem koszt emisji był określany na coś koło 80k zł... rzeczywiście sukces, jeżeli w czymś się pomyliłem to liczę, że Pan POLCAN mnie poprawi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba mówimy o różnych ofertach, bo miałem na myśli firmę, która chciała pozyskać 200 tys kapitału w jednej transzy.

   Usuń
  2. a to przepraszam, ja otrzymałem ofertę od firmy (aby nie było kłopotów, to użyję jako pierwszego członu nazwy firmy, synonimu tego wyrazu) LUKSUSOWE POŻYCZKI, ale to obrazuje podejście emitentów do ew. inwestorów. Uzyskali 400k zapłacili za to ponad 80k i piszą w ulotce o wielkim sukcesie.

   Usuń
 4. Jutro zaczyna się emisja najbezpieczniejszych obligacji na rynku KRUKA - Okres % lat - odsetki co kwartał - oprocentowanie zmienne 4.6%
  co myślicie -?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. obecnie kupno żadnej z serii notowanych na rynku pierwotnym nie da większej rentowności, seria KRU0621, gdyby ją kupić po cenie 101, daje ciut mniejszą rentowność od 4,6%.. firma wielka, zresztą aby PKO wzięło się za oferowanie papierów, to papiery te muszą być rzeczywiście ok..... ale nie zwalnia to oczywiście od czujności, tyle, że zamiast jak przy śmieciach paznokcie mamy wciąż poobgryzane i nie wiemy co się stanie jutro, to tutaj wystarczy raz na tydzień czy dwa sprawdzić, czy nic złego się nie dzieje, wada to bardzo długi okres.... a czy lepiej kupować dobre spółki, czy śmiecie, to kwestia względna (np. czy ktoś własne pieniądze zarobił czy odziedziczył lub wygrał), ale z funduszy korporacyjnych papierów dłużnych najlepiej przez lata radzi sobie mBank, który inwestuje w papiery dużych, stabilnych spółek, inne które swój portfel urozmaicają śmieciami, przez krótkie okresy wyglądają świetnie, po czym po wpadce spadają na końcówkę peletonu

   Usuń
  2. nie bardzo rozumiem, przecież KRU1116 i 0317 mają WIBOR3M + 4.6% z nominałem 1k, więc po co wchodzić w nową emisję z 2,9%?

   Usuń
 5. Ale emisja obligacji KRUKA będzie notowana - można będzie sprzedać - argument ze długi okres odpada - zmienna stopa procentowa zabezpiecza % to co będzie działo się na rynku - czyżby była to znakomita oferta -?

  OdpowiedzUsuń
 6. wspominając o długim okresie, miałem tylko na myśli, że będą to papiery KRUKA o najniższej marży w stosunku do WIBOR, możliwe, że będą papiery o wyższej, ale też niższej marży (opcja pożądana w przypadku zakupu) w zależności od sytuacji, dlatego jeżeli w to wejdę, to raczej nie z myślą, że papiery te szybko odsprzedam z potężnym zyskiem, ale z myślą o wejściu kwotą, która może być w tych papierach zamrożona dłuższy czas (jeżeli - skuś baba na dziada - nic się oczywiście wcześniej nie stanie)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polcan, wiesz może co się dzieje z obligacjami producenta napojów energetycznych, opisywanymi tutaj w sierpniu? Termin płatności odsetek był wczoraj, do dzisiaj nie nie ma na koncie.

   Usuń
  2. Nie wiem, nie brałem ich bo wybrałem wtedy akcje z możliwością wykupu. Ale spróbuje się dowiedzieć.

   Usuń
  3. Radzę się jak najszybciej dowiedzieć i sprawę wyprostować (mam nadzieję, że to tylko grypa księgowa dopadła i nie było komu przelewów puścić). Za dużo adresów i nazwisk pojawia się zarówno w spółce z branży alkoholowej jak i tej od napoju energetycznego oraz kilku innych spółkach powiazanych tak i owak w tym trwale deficytowej spółce z branży samochodowej (czytajcie KRSy pliz to nic nie kosztuje!). Żeby się nie okazało, że w zależności od pojawienia się 'dziury' któraś ze spółek emituje obligacje aby ją zatkać.

   Usuń
  4. Dostałem informacje, że dziś mają być wypłaty. Mam nadzieję, że tak też będzie.

   Usuń
 7. A czy jest szansa na artykuł, jak postępować w takich sprawach? Spółka teoretycznie ma zabezpieczenie w postaci nieruchomości. Jak odzyskać pieniądze? Był świetny artykuł o trzech kosach, przydałby się również o innych rodzajach zabezpieczeń.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nieruchomośc nieruchomością a jej wycena w takich przypadkach bywa taka jakiej sobie zleceniodawca wyceny (czyli emitent). Wartość wskazaną w operacie zwłaszcza jeżeli chodzi o nieruchomości położone na tzw. 'prowincji' (nikogo nie obrażając) dzielić przez 4 co najmniej radzę. A i sprawdzić czy nieruchomość ta faktycznie nalezy do emitenta czy tez do kogoś innego (spółki zaprzyjaźnionej?). a w takim wypadku czy ten faktyczny właścicuiel się zgadza na obciążenie tej nieruchomości. No i na którym miejscu hipoteka pod obligacje będzie wpisana - jak na innym niż pierwszym to zabezpieczenie ma wartośc papieru toaletowego. Tak BTW pokażcie mi spólkę z Catalyst co padła a miała obligacje zabezpieczone na nieruchomości i ktoś jakąś kase z nich wyciągnął - nie znam takiej.

   Usuń
  2. Ipopema TFi tak z Gantem zrobiła... :) Mało kto wie, że nieruchomości są teraz głownym zródłem dochodu przejętych spółek.

   Usuń
 8. Ja już dostałam...

  OdpowiedzUsuń